< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1199 (MCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1199 година од новата ера, 199. од вториот милениум, 99. од XII век и последна од 1190-тите.

1199 во разни календари
Грегоријански календар1199
MCXCIX
Ab urbe condita1952
Ерменски календар648
ԹՎ ՈԽԸ
Асирски календар5949
Балиски календар1120–1121
Бенгалски календар606
Берберски календар2149
Будистички календар1743
Бурмански календар561
Византиски календар6707–6708
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3895 или 3835
    — до —
己未年 (зем. коза)
3896 или 3836
Коптски календар915–916
Етиопски календар1191–1192
Еврејски календар4959–4960
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1255–1256
 - Сачка ера1120–1121
 - Кали-југа4299–4300
Холоценски календар11199
Игбоански календар199–200
Ирански календар577–578
Исламски календар595–596
Јапонски календарКенкју 10 / Шоџи 1
(正治元年)
Јавански календар1107–1108
Јулијански календар1199
MCXCIX
Корејски календар3532
Мингуо-календар713 пред Р. Кина
民前713年
Нанакшахи−269
Селевкидски календар1510/1511 г.г.
Тајландски сончев календар1741–1742
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1325 или 944 или 172
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1326 или 945 или 173

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6707 и 6708 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5949 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4959 и 4960 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1952.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1199 година се протега во 3835 и 3836, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3895 и 3896 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1742. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 595 и 596 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Кралот Ричард I

Надворешни врски уреди