< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1254 (MCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1254 година од новата ера, 254. од вториот милениум, 54. од XIII век и петта од 1250-тите.

1254 во разни календари
Грегоријански календар1254
MCCLIV
Ab urbe condita2007
Ерменски календар703
ԹՎ ՉԳ
Асирски календар6004
Балиски календар1175–1176
Бенгалски календар661
Берберски календар2204
Будистички календар1798
Бурмански календар616
Византиски календар6762–6763
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3950 или 3890
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3951 или 3891
Коптски календар970–971
Етиопски календар1246–1247
Еврејски календар5014–5015
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1310–1311
 - Сачка ера1175–1176
 - Кали-југа4354–4355
Холоценски календар11254
Игбоански календар254–255
Ирански календар632–633
Исламски календар651–652
Јапонски календарКенчо 6
(建長6年)
Јавански календар1163–1164
Јулијански календар1254
MCCLIV
Корејски календар3587
Мингуо-календар658 пред Р. Кина
民前658年
Нанакшахи−214
Тајландски сончев календар1796–1797
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1380 или 999 или 227
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1381 или 1000 или 228

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6762 и 6763 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6004 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5014 и 5015 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2007.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1254 година се протега во 3890 и 3891, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3950 и 3951 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1797. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 651 и 652 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Азија уреди

Европа уреди

 
Портрет на Едвард во Вестминстерската капела
Северна Европа уреди
Јужна Европа уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Vis, G.N.M. (1994). Oud en arm. Hervormde bejaardenzorg in Alkmaar, 1744-1994. Hilversum: Verloren. стр. 16. ISBN 90-6550-502-4.

Надворешни врски уреди