< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

984 (CMLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 984. година од новата ера, 984. од првиот милениум, 84. од 10 век и петта од 980-тите.

984 г.  во други календари
Грегоријански календар 984
CMLXXXIV
Ab urbe condita 1737
Асирски календар 5734
Бахајски календар -860–-859
Бенгалски календар 391
Берберски календар 1934
Будистички календар 1528
Бурмански календар 346
Византиски календар 6492–6493
Еврејски календар 4744–4745
Ерменски календар 433
ԹՎ ՆԼԳ
Етиопски календар 976-977
Ирански календар 362–363
Исламски календар 373–374
Јулијански календар 984    CMLXXXIV
Кинески календар 癸未年月日
(3620/3680)
— до —
甲申年月日
(3621/3681)
Коптски календар 700–701
Корејски календар 3317
Календар Мингуо 928 пред РК
民前928年
Селевкидски календар 1295–1296
Тајландски сончев календар 1527
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1040–1041
 - Шака самват 906–907
 - Кали југа 4085–4086
Холоценски календар 10984
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6492 и 6493 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5734 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4744 и 4745 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1737.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 984. година се протега во 3620 и 3621, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3680 и 3681 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1527. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 373 и 374 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди