< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1058 (MLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1058 година од новата ера, 58. од вториот милениум, 58. од XI век и деветта од 1050-тите.

1058 во разни календари
Грегоријански календар1058
MLVIII
Ab urbe condita1811
Ерменски календар507
ԹՎ ՇԷ
Асирски календар5808
Балиски календар979–980
Бенгалски календар465
Берберски календар2008
Будистички календар1602
Бурмански календар420
Византиски календар6566–6567
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3754 или 3694
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3755 или 3695
Коптски календар774–775
Етиопски календар1050–1051
Еврејски календар4818–4819
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1114–1115
 - Сачка ера979–980
 - Кали-југа4158–4159
Холоценски календар11058
Игбоански календар58–59
Ирански календар436–437
Исламски календар449–450
Јапонски календарТенги 6 / Кохеј 1
(康平元年)
Јавански календар961–962
Јулијански календар1058
MLVIII
Корејски календар3391
Мингуо-календар854 пред Р. Кина
民前854年
Нанакшахи−410
Селевкидски календар1369/1370 г.г.
Тајландски сончев календар1600–1601
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1184 или 803 или 31
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1185 или 804 или 32

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6566 и 6567 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5808 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4818 и 4819 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1811.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1058 година се протега во 3694 и 3695, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3754 и 3755 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1601. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 449 и 450 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Боемунд Тарентски (Антиохиски) - Портрет на Мери Јозеф Блондел

Починале уреди

Надворешни врски уреди