< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1020 (MXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1020 година од новата ера, 20. од вториот милениум, 20. од XI век и прва од 1020-тите.

1020 во разни календари
Грегоријански календар1020
MXX
Ab urbe condita1773
Ерменски календар469
ԹՎ ՆԿԹ
Асирски календар5770
Балиски календар941–942
Бенгалски календар427
Берберски календар1970
Будистички календар1564
Бурмански календар382
Византиски календар6528–6529
Кинески календар己未(зем. коза)
3716 или 3656
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3717 или 3657
Коптски календар736–737
Етиопски календар1012–1013
Еврејски календар4780–4781
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1076–1077
 - Сачка ера941–942
 - Кали-југа4120–4121
Холоценски календар11020
Игбоански календар20–21
Ирански календар398–399
Исламски календар410–411
Јапонски календарКанин 4
(寛仁4年)
Јавански календар922–923
Јулијански календар1020
MXX
Корејски календар3353
Мингуо-календар892 пред Р. Кина
民前892年
Нанакшахи−448
Селевкидски календар1331/1332 г.г.
Тајландски сончев календар1562–1563
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1146 или 765 или −7
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1147 или 766 или −6

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6528 и 6529 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5770 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4780 и 4781 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1773.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1020 година се протега во 3656 и 3657, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3716 и 3717 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1563. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 410 и 411 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди