< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1282 (MCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1282 година од новата ера, 282. од вториот милениум, 82. од XIII век и трета од 1280-тите.

1282 во разни календари
Грегоријански календар1282
MCCLXXXII
Ab urbe condita2035
Ерменски календар731
ԹՎ ՉԼԱ
Асирски календар6032
Балиски календар1203–1204
Бенгалски календар689
Берберски календар2232
Будистички календар1826
Бурмански календар644
Византиски календар6790–6791
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3978 или 3918
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3979 или 3919
Коптски календар998–999
Етиопски календар1274–1275
Еврејски календар5042–5043
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1338–1339
 - Сачка ера1203–1204
 - Кали-југа4382–4383
Холоценски календар11282
Игбоански календар282–283
Ирански календар660–661
Исламски календар680–681
Јапонски календарКоан 5
(弘安5年)
Јавански календар1192–1193
Јулијански календар1282
MCCLXXXII
Корејски календар3615
Мингуо-календар630 пред Р. Кина
民前630年
Нанакшахи−186
Тајландски сончев календар1824–1825
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1408 или 1027 или 255
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1409 или 1028 или 256

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6790 и 6791 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6032 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5042 и 5043 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2035.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1282 година се протега во 3918 и 3919, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3978 и 3979 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1825. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 680 и 681 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Европа

уреди

Родени

уреди
 
Лудвиг IV

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 163. ISBN 978-2-7071-5231-2.
  2. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 295. ISBN 90-04-12951-0. Архивирано од изворникот на 2016-11-07. Посетено на 2018-09-24.
  3. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 120. ISBN 9781135131371.

Надворешни врски

уреди