< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1352 (MCCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1352 година од новата ера, 352. од вториот милениум, 52. од XIV век и трета од 1350-тите.

1352 во разни календари
Грегоријански календар1352
MCCCLII
Ab urbe condita2105
Ерменски календар801
ԹՎ ՊԱ
Асирски календар6102
Балиски календар1273–1274
Бенгалски календар759
Берберски календар2302
Будистички календар1896
Бурмански календар714
Византиски календар6860–6861
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4048 или 3988
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4049 или 3989
Коптски календар1068–1069
Етиопски календар1344–1345
Еврејски календар5112–5113
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1408–1409
 - Сачка ера1273–1274
 - Кали-југа4452–4453
Холоценски календар11352
Игбоански календар352–353
Ирански календар730–731
Исламски календар752–753
Јапонски календарKannō 3 / Буна 1
(文和元年)
Јавански календар1264–1265
Јулијански календар1352
MCCCLII
Корејски календар3685
Мингуо-календар560 пред Р. Кина
民前560年
Нанакшахи−116
Тајландски сончев календар1894–1895
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1478 или 1097 или 325
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1479 или 1098 или 326

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6860 и 6861 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6102 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5112 и 5113 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2105.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1352 година се протега во 3988 и 3989, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4048 и 4049 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1895. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 752 и 753 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди