< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1295 (MCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1295 година од новата ера, 295. од вториот милениум, 95. од XIII век и шеста од 1290-тите.

1295 во разни календари
Грегоријански календар1295
MCCXCV
Ab urbe condita2048
Ерменски календар744
ԹՎ ՉԽԴ
Асирски календар6045
Балиски календар1216–1217
Бенгалски календар702
Берберски календар2245
Будистички календар1839
Бурмански календар657
Византиски календар6803–6804
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3991 или 3931
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3992 или 3932
Коптски календар1011–1012
Етиопски календар1287–1288
Еврејски календар5055–5056
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1351–1352
 - Сачка ера1216–1217
 - Кали-југа4395–4396
Холоценски календар11295
Игбоански календар295–296
Ирански календар673–674
Исламски календар694–695
Јапонски календарЕјнин 3
(永仁3年)
Јавански календар1206–1207
Јулијански календар1295
MCCXCV
Корејски календар3628
Мингуо-календар617 пред Р. Кина
民前617年
Нанакшахи−173
Тајландски сончев календар1837–1838
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1421 или 1040 или 268
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1422 или 1041 или 269

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6803 и 6804 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6045 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5055 и 5056 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2048.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1295 година се протега во 3931 и 3932, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3991 и 3992 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1838. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 694 и 695 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Отоне Висконти

Надворешни врски

уреди