< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1447 (MCDXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1447 година од новата ера, 447. од вториот милениум, 47. од XV век и осма од 1440-тите.

1447 во разни календари
Грегоријански календар1447
MCDXLVII
Ab urbe condita2200
Ерменски календар896
ԹՎ ՊՂԶ
Асирски календар6197
Балиски календар1368–1369
Бенгалски календар854
Берберски календар2397
Будистички календар1991
Бурмански календар809
Византиски календар6955–6956
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4143 или 4083
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4144 или 4084
Коптски календар1163–1164
Етиопски календар1439–1440
Еврејски календар5207–5208
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1503–1504
 - Сачка ера1368–1369
 - Кали-југа4547–4548
Холоценски календар11447
Игбоански календар447–448
Ирански календар825–826
Исламски календар850–851
Јапонски календарБунан 4
(文安4年)
Јавански календар1362–1363
Јулијански календар1447
MCDXLVII
Корејски календар3780
Мингуо-календар465 пред Р. Кина
民前465年
Нанакшахи−21
Тајландски сончев календар1989–1990
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1573 или 1192 или 420
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1574 или 1193 или 421

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6955 и 6956 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6197 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5207 и 5208 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2200.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1447 година се протега во 4083 и 4084, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4143 и 4144 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1990. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 850 и 851 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди