< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

105 (CV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 105 година од новата ера, 105. од првиот милениум, 5. од II век и шеста од 100-тите.

105 во разни календари
Грегоријански календар105
CV
Ab urbe condita858
Асирски календар4855
Балиски календар26–27
Бенгалски календар−488
Берберски календар1055
Будистички календар649
Бурмански календар−533
Византиски календар5613–5614
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2801 или 2741
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2802 или 2742
Коптски календар−179 – −178
Етиопски календар97–98
Еврејски календар3865–3866
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера161–162
 - Сачка ера26–27
 - Кали-југа3205–3206
Холоценски календар10105
Ирански календар517 п.п. – 516 п.п.
Исламски календар533 п.х. – 532 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар105
CV
Корејски календар2438
Мингуо-календар1807 пред Р. Кина
民前1807年
Нанакшахи−1363
Селевкидски календар416/417 г.г.
Тајландски сончев календар647–648
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
231 или −150 или −922
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
232 или −149 или −921

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5613 и 5614 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4855 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3865 и 3866 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 858.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 105 година се протега во 2741 и 2742, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2801 и 2802 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 648. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 533 и 532 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   105 на Ризницата ?