Список на главни градови по население

список на статии на Викимедија

Ова е список на главните градови на државите во светот подредени според населението. Посебните територии, зависните територии и спорните територии се означени со закосени букви.

СписокУреди

 
Токио, Јапонија
 
Џакарта, Индонезија
 
Пекинг, Кина
 
Лондон, Велика Британија
 
Берлин, Германија
 
Бразилија, Бразил
 
Луанда, Ангола
 
Париз, Франција
 
Kampala, Uganda
Податотека:Warsaw6vb.jpg
Варшава, Полска
 
Кувајт Сити, Кувајт
 
Брисел, Белгија
 
Отава, Канада
 
Стокхолм, Шведска
 
Ерусалим, Израел
 
Кингстон, Јамајка
 
Скопје, Македонија
 
Асунсион, Парагвај
 
Талин, Естонија
 
Подгорица, Црна Гора
 
Бриџтаун, Барбадос
Ранк Држава/територија Главен Град Население
1   Јапонија Токио 13.185.502[1]
2   Јужна Кореја Сеул 10.464.051[2]
3   Русија Москва 10.126.424[3]
4   Иран Техеран 9.110.347[4]
5   Мексико Град Мексико 8.841.916[5]
6   Индонезија Џакарта 8.489.910
7   Колумбија Богота 7.866.160
8   Кина Пекинг 7.741.274[6]
9   Египет Каиро 7.438.376
10   Обединето Кралство Лондон 7.287.555
11   Перу Лима 7.220.971
12   Ирак Багдад 7.216.040
13   Хонгконг (Кина) Хонгконг 6.752.001
14   Тајланд Бангкок 6.542.751
15   Бангладеш Дака 6.080.671
16   Саудиска Арабија Ријад 5.318.636
17   Чиле Сантјаго 5.012.973
18   Турција Анкара 4.431.719
19   Сингапур Сингапур 4.408.220
20   Демократска Република Конго Киншаса 4.385.264
21   Сирија Дамаск 3.500.000
22   Германија Берлин 3.405.250[6]
23   Виетнам Ханој 3.398.889[7]
24   Шпанија Мадрид 3.232.463
25   Северна Кореја Пјонгјанг 3.144.005
26   Авганистан Кабул 3.140.853
27   Аргентина Буенос Аирес 3.021.865
28   Етиопија Адис Абеба 2.737.479
29   Кенија Најроби 2.665.657
30   Тајван Тајпеј 2.619.920
31   Бразил Бразилија 2.606.885
32   Јордан Аман 2.600.603
33   Украина Киев 2.591.277
34   Италија Рим 2.503.056
35   Ангола Луанда 2.453.779
36   ЈАР Преторија 2.345.908
37   Куба Хавана 2.236.837[6]
38   Узбекистан Ташкент 2.207.850
39   Азербејџан Баку 2.204.200[8]
40   Франција Париз 2.103.674
41   Романија Букурешт 1.942.254[9]
42   Доминиканска Република Санто Доминго 1.875.453
43   Венецуела Каракас 1.838.939
44   Мароко Рабат 1.789.635
45   Судан Картум 1.740.661
46   Унгарија Будимпешта 1.728.718
47   Полска Варшава 1.706.724
48   Белорусија Минск 1.702.061
49   Филипини Манила 1.660.714
50   Уганда Кампала 1.659.600
51   Гана Акра 1.640.507
52   Камерун Јаунде 1.616.000 [10]
53   Мадагаскар Антананариво 1.613.375[6]
54   Либан Бејрут 1.574.387
55   Австрија Виена 1.552.789
56   Алжир Алжир 1.518.083
57   Еквадор Кито 1.504.991
58   Зимбабве Хараре 1.487.028
59   Јемен Сана 1.431.649
60   Гвинеја Конакри 1.399.981
61   Малезија Куала Лумпур 1.381.830
62   Уругвај Монтевидео 1.369.797
63   Замбија Лусака 1.331.254
64   Сомалиленд Харгеиса 1.300.000
65   Мали Бамако 1.289.626
66   Хаити Порт о Пренс 1.235.227
67   Чешка Прага 1.227.332
68   Либија Триполи 1.184.045
69   Кувајт Кувајт 1.171.880
70   Србија Белград 1.154.589
71   Сомалија Могадишу 1.097.133
72   Бугарија Софија 1.090.295
73   Конго Бразавил 1.088.044
74   Белгија Брисел 1.080.790[11]
75   Ерменија Ереван 1.080.487[6]
76   Мозамбик Мапуто 1.076.689
77   Сиера Леоне Фритаун 1.070.200
78   Грузија Тбилиси 1.044.993
79   Сенегал Дакар 1.030.594
80   Буркина Фасо Уагадугу 1.005.231
81   Ирска Даблин 1.045.769
82   Либерија Монровија 1.010.970
83   Гватемала Гватемала Сити 1.103.865 [12]
84   Пакистан Исламабад 955.629
85   Никарагва Манагва 926.883
86   Мјанмар Непјидо[13] 925.000[14]
87   Монголија Улан Батор 907.802
88   Малави Лилонгве 902.388
89   Канада Отава 898.150[15]
90   Боливија Ла Пас 877.363
91   Киргистан Бишкек 843.240
92   Того Ломе 824.738
93   Панама Панама Сити 813.097
94     Непал Катманду 812.026
95   Оман Мускат 797.000[16]
96   Нигер Нијамеј 794.814[17]
97   Нигерија Абуџа 778.567[18]
98   Шведска Стокхолм 770.284[17]
99   Тунис Тунис 767.629
100   Туркменистан Ашхабад 763.537
101   Чад Нџамена 751.288
102   Израел Ерусалим 780.200
103   Холандија Амстердам 740.094[17]
104   Хондурас Тегусигалпа 735.982
105   Централноафриканска Република Банги 731.548
106   Грција Атина 721.477
107   Мавританија Нуакшот 719.167
108   Руанда Кигали 718.414
109   Латвија Рига 713.016
110   Јамајка Кингстон 701.063
111   Казахстан Нур-Султан 700.000 (2007)[19]
112   Хрватска Загреб 804.200[20]
113   Камбоџа Пном Пен 650.651
114   САД Вашингтон 601.723
115   Финска Хелсинки 596.661[21]
116   Молдавија Кишинев 794.800 [22]
117   ОАР Абу Даби 585.097[23]
118   Таџикистан Душанбе 582.496
119   Литванија Вилнус 556.723
120   Габон Либрвил 556.425
121   Еритреја Асмара 543.707
122   Норвешка Осло 575.475
123   Португалија Лисабон 564.657
124   Ел Салвадор Сан Салвадор 521.366
125   Парагвај Асунсион 520.722
126   Макао (Кина) Макао 520.400[24]
127   Македонија Скопје 506.926[25]
128   Данска Копенхаген 506.166
129   Џибути Џибути 475.332
130   Брег на Слоновата Коска Јамусукро 454.929
132   Гвинеја-Бисао Бисао 452.640
132   Словачка Братислава 424.207
133   Порторико (САД) Сан Хуан 421.356
134   Естонија Талин 403.547[26]
135   Бурунди Буџумбура 384.461[27]
136   Босна и Херцеговина Сараево 383.604
137   Нов Зеланд Велингтон 381.900[28]
138   Албанија Тирана 763.634
139   Јужен Судан Џуба 372.410
140   Австралија Канбера 354.644[29]
141   Костарика Сан Хозе 328.195
142   Катар Доха 303.429
143   Индија Њу Делхи 292.300
144   Папуа Нова Гвинеја Порт Морсби 299.396
145   Танзанија Додома 287.200 (2002)[30]
146   Лаос Виентијан 287.579
147   Кипар Никозија (југ) 270.000 (2004)[31]
148   Лесото Масеру 267.652
149   Словенија Љубљана 264.265
150   Суринам Парамарибо 254.147
151   Намибија Виндхук 252.721
152   Бахами Насау 248.948
153   Боцвана Габороне 225.656[32]
154   Бенин Порто Ново 223.552[33]
155   Западна Сахара ел-Ајун 194.668 (2009) [34]
156   Приднестровие Тираспол 159.163
157   Маврициус Порт Луј 147.251[35]
158   Црна Гора Подгорица 141.854
159   Бахреин Манама 140.616
160   Гвајана Џорџтаун 134.599
161   Зелен ’Рт Праја 125.464
162   Швајцарија Берн (de facto) 121.631 [36]
163   Шри Ланка Шри Џајаварденапура Коте 118.556[37]
164   Исланд Рејкјавик 115.000[38]
165   Малдиви Мале 103.693
166   Бутан Тимпу 101.259
167   Екваторска Гвинеја Малабо 100.677 [39]
168   Барбадос Бриџтаун 96.578
169   Нова Каледонија (Франција) Нумеја 89.207[40]
170   Северен Кипар Никозија (север) 84.893
171   Фиџи Сува 84.410[40]
172   Есватини Мбабане 81.594
173   Луксембург Луксембург 76.420[41]
174   Северни Маријански Острови (САД) Сајпан 62.392 (2000)[42]
175   Комори Морони 60.200
176   Соломони Хонијара 59.288[40]
177   Источен Тимор Дили 59.069
178   Света Луција Кастри 57.000[43]
179   Сао Томе и Принсипе Сао Томе 56.166
180   Американска Самоа (САД) Паго Паго 52.000 (2003)[44]
181   Тринидад и Тобаго Порт оф Спејн 50.479
182   Нагорно Карабах Степанакерт 49.986
183   Курасао (Холандија) Вилемстад 49.885 [45]
184   Абхазија Сухуми 43.700
185   Самоа Апија 39.813[46]
186   Вануату Порт Вила 38.000 [47]
187   Монако Монако 35.986 (2011)[48]
188   Гамбија Банџул 34.828
189   Кирибати Јужна Тарава 30.000[49]
190   Аруба (Netherlands) Орањестад 29.998[50]
191   Сејшели Викторија 29.298
192   Гибралтар (ВБ) Гибралтар 29.286
193   Џерси (ВБ) Сент Хелиер 28.380
194   Брунеј Бандар Сери Бегаван 28.135
195   Кајмански Острови (ВБ) Џорџ Таун 26.798
196   Ман (ВБ) Даглас 26.600
197   Француска Полинезија (Франција) Папете 26.200 [51]
198   Западен Брег (Израел/Палестинска Самоуправа) Џенин (де факто) 25.500
199   Маршалски Острови Маџуро 25.400
200   Андора Андора ла Веља 22.884
201   Антигва и Барбуда Сент Џон 22.679[52]
202   Тонга Нукуалофа 22.400
203   Фарски Острови (Данска) Торсхавн 18.573 [53]
204   Гернзи (ВБ) Сент Питер Порт 16.701
205   Свети Винцент и Гренадини Кингстаун 16.031
206   Гренланд (Данска) Нук 15.469
207   Јужна Осетија Цхинвали 15.000
208   Доминика Розо 14.847
209   Свети Китс и Невис Бастер 13.043 [54]
210   Белиз Белмопан 12.300[55]
211   Оланд (Финска) Мариехамн 11.296 [21]
212   Американски Девствени Острови (САД) Шарлота Амалија 10.817
213   СД Микронезија Паликир 9.900
214   Британски Девствени Острови (ВБ) Роуд Таун 9.400
215   Гренада Сент Џорџес 7.500
216   Малта Валета 6.315
217   Свети Мартин (Франција) Мариго 5.700
218   Свети Пјер и Микелон (Франција) Свети Пјер 5.509
219   Кукови Острови (НЗ) Аваруа 5.445
220   Лихтенштајн Вадуц 5.248
221   Сан Марино Сан Марино 4.493
222   Тувалу Фунафути 4.492
223   Туркс и Кајкос (ВБ) Коберн Таун 3.700
224   Свети Вартоломеј (Франција) Густавија 3.000
225   Фолкландски Острови (ВБ) Станли 2.115 [56]
226   Шпицбершки Острови (Норвешка) Лонгарбијен 2.075
227   Божиќен Остров (Австралија) Флаинг Фиш Коув 1.493 [57]
228   Свети Мартин (Холандија) (Холандија) Филипсбург 1.338
229   Валис и Футуна (Франција) Мата-Уту 1.191
230   Ангвила (ВБ) Вали 1.169
231   Науру Јарен (де факто) 1.100[58]
232   Гуам (САД) Хагатња 1.100
233   Монтсерат (ВБ) Брејдс 1.000
234   Бермуда (ВБ) Хамилтон 969
235   Норфолшки Остров (Австралија) Кингстон 880 [59]
236   Ватикан Ватикан 826 (2009)[60]
237   Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња (ВБ) Џејмстаун 714
238   Ниуе (НЗ) Алофи 616
239   Токелау (НЗ) Нукунону (де факто) 426
240   Палау Нгерулмуд 391
241   Кокосови Острови (Австралија) Вест Ајленд 120
242   Питкерн (ВБ) Адамстаун 45
243   Јужна Џорџија и Јужни Сендвички Острови (ВБ) Кинг Едвард Поинт 18

ПоврзаноУреди

Notes and referencesУреди

 1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-12-23. Посетено на 2012-06-15.
 2. „Seoul Population, 2009 est“. Влада на Сеул. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 4 октомври 2010.
 3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2022-01-31. Посетено на 2012-06-15.
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Tehran
 5. Национален совет за население. „Mexico City (DF) Population, 2009 est“ (PDF). Влада на државата Мексико. Посетено на 4 октомври 2010.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_01.html
 7. „VnExpress – Ha Noi co 3.4 trieu nguoi“. Архивирано од изворникот на 2010-01-04. Посетено на 2012-06-15.
 8. Bölmə 2: Demoqrafik göstəricilər, səhifə 89. // Azərbaycanın Statistik Göstəriciləri 2015 (statistik məcmuə). Müəllifi: Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi. Məcmuənin ümumi rəhbəri: Həmid Bağırov; Məcmuənin hazırlanması üçün məsul şəxs: Rafael Süleymanov. Bakı — 2015, 814 səhifə. ISBN 5-86874-232-9
 9. „Најголеми Романски градови во 2010“ (романски). evz.ro. 28 август 2011. Посетено на 28 август 2011.
 10. http://travel.nationalgeographic.com/places/maps/map_country_cameroon.html
 11. Statistics Belgium; Population de droit par commune au 1 janvier 2008 (excel-file) Население од сите општини во Белгија, од 1 јануари 2008.
 12. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2012-06-15.
 13. „Новиот главен град на Бурма“. ББС. 2006-03-27. Посетено на 2006-06-24.
 14. „Бизнис во главниот град на Мјанмар (англиски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на англиски]]“. FIN24. 29 април 2007. Архивирано од изворникот на 2020-03-14. Посетено на 2 јануари 2010. URL–wikilink conflict (help)
 15. Град Отава (2001–2010). „Population and Households (occupied dwellings) Estimates by Sub-Area, Year End 2008“. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 15 април 2010.CS1-одржување: датумски формат (link)
 16. http://population-of.com/en/Oman/06/Muscat/
 17. 17,0 17,1 17,2 „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2020-08-18. Посетено на 2012-06-15.
 18. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-07-04. Посетено на 2012-06-15.
 19. http://aboutkazakhstan.com/Astana_city.shtml
 20. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-09-10. Посетено на 2012-06-15.
 21. 21,0 21,1 „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-08-01. Посетено на 2012-06-15.
 22. http://www.statistica.md/newsview.php?l=ro&idc=168&id=3719
 23. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_03.html
 24. http://www.dsec.gov.mo/index.asp?src=/english/indicator/e_dem_indicator_1.html
 25. 2002 резултати од пописот на Англиски и Македонски (PDF)
 26. http://www.tourism.tallinn.ee/fpage/travelplanning/practical_information
 27. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_04.html
 28. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-09-03. Посетено на 2012-06-15.
 29. Австралиско биро за статистика (22 април 2009). „3218.0 – , Австралија, 2007–08 – Australian Capital Territory“. Посетено на 2 јануари 2010.
 30. https://archive.is/20130113220300/www.tanzania.go.tz/regions/dodoma/profile.htm
 31. Извештај на министерот Minister ферди Сабат Сојер за пописот на населението во 2006 (англиски) (5 Maj 2006)
 32. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_06.html
 33. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-08-11. Посетено на 2012-06-15.
 34. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2007-10-01. Посетено на 2007-10-01.
 35. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_09.html
 36. http://population-of.com/en/Switzerland/05/Bern/
 37. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_10.html
 38. http://wayback.vefsafn.is/wayback/20041027175459/www.id.is/default.asp?page_id=4224
 39. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_11.html
 40. 40,0 40,1 40,2 http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_14.html
 41. http://www.answers.com/topic/luxembourg-city
 42. Извештај за попис, Попис на населението, 3 јули 2001.
 43. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-12-10. Посетено на 2012-06-15.
 44. „Американска Самоа на МСН Енциклопедијата“. Архивирано од изворникот на 2009-11-01. Посетено на 2012-06-15.
 45. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_21.html
 46. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_23.html
 47. Port Vila – Vanuatu: An Overview
 48. Monaco Архивирано на 11 март 2009 г. на ЦИА Ворлд Фактбук
 49. http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/1836.htm
 50. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_25.html
 51. http://www.answers.com/topic/papeete
 52. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_26.html
 53. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_27.html
 54. http://www.mongabay.com/igapo/2005_world_city_populations/2005_city_population_28.html
 55. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-08-21. Посетено на 2012-06-15.
 56. „Влада на Фокландските Острови“. Архивирано од изворникот на 2008-10-24. Посетено на 2012-06-15.
 57. http://www.citycomparator.com/compare/104_flying_fish_cove_vs_264_santiago.html
 58. http://www.nationsencyclopedia.com/Asia-and-Oceania/Nauru-POPULATION.html
 59. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-06-26. Посетено на 2012-06-15.
 60. Светиот град (Vatican City) Архивирано на 10 јануари 2019 г. на ЦИА Ворлд Фактбук