Богота (шпански: Bogotá), службено Богота, округ на главниот град (Bogotá, Distrito Capital) е главен и најголем град на Колумбија и еден од најголемите градови во светот. Градот е под управа на округот на главниот град, но е и главен град на, иако политички не е дел од, околниот департман Кундинамарка.[1] Богота е територијален ентитет од прв ред, со ист административен статус како и департманите на Колумбија. Тој е главен политички, економски, административен, индустриски, културен, аеродромски, технолошки, научен, здравствен и образовен центар на земјата и северна Јужна Америка.[2][3][4][5][6][7]

Богота

Богота е основан како главен град на Новото Кралство Гранада на 6 август 1538 година од шпанскиот конквистадор Гонзало Хименез де Кесада по суровата експедиција на Андите, освојувајќи ја Муиска, домородните жители на Алтиплано. Санта фе (неговото име по 1540 година) станал седиште на шпанскoto Новото Кралство Гранада (создадена во 1550 година), а потоа по 1717 година бил главен град на вицекралството на Нова Гранада. По битката кај Бојака на 7 август 1819 година, Богота станал главен град на независната нација Гран Колумбија. Симон Боливар го крсти градот со името Богота, како начин за почестување на народот Муиска и како чин на еманципација кон шпанската круна. Оттука, од осамостојувањето на вицекралството на Нова Гранада од Шпанската империја и за време на формирањето на денешна Колумбија, Богота остана главен град на оваа територија.

Градот се наоѓа во центарот на Колумбија, на високото плато познато како Богота савана, дел од Алтиплано Кундибојасенсе, сместено во источната Кордилера на Андите. Богота е трета највисока престолнина во Јужна Америка и во светот по Кито и Ла Паз, во просек од 2.640 метри (8.660 стапки) надморска височина. Поделена на 20 локалитети, Богота има површина од 1.587 квадратни километри (613 квадратни милји) и студена клима која е постојана во текот на годината.

Градот е дом на централните канцеларии на извршната власт (Канцеларијата на претседателот), законодавната гранка (Конгресот на Колумбија) и судската гранка (Врховниот суд на правдата, Уставниот суд, Државниот совет и Врховниот судски совет) на колумбиската влада. Богота се издвојува по својата економска сила и поврзаната финансиска зрелост, нејзината привлечност за глобалните компании и квалитетот на човечкиот капитал. Тоа е финансиското и комерцијално срце на Колумбија, со најголема деловна активност од кој било град во земјата.[8]Главниот град е домаќин на главниот финансиски пазар во Колумбија и природниот регион на Андите, и е водечка дестинација за нови странски директни инвестициски проекти кои доаѓаат во Латинска Америка и Колумбија.

Името Богота одговара на шпанскиот изговор на чибчанскиот збор Bacatá [баката] (или Muyquytá), што пак е име на соседна населба лоцирана помеѓу модерните градови Фунза и Кота. Постојат различни мислења за значењето на зборот Muyquytá, најприфатено е дека тој значи „заѕидување на обработливо земјиште“ на јазикот чибча.[9][10] Друг популарен превод тврди дека тоа значи „Дамата на Андите“.[11] Муиска, домородните жители на регионот, местото на кое е основан градот го нарекле „Тибзака“ или „Стар град“.

Панорами

уреди
Панорамски поглед на центарот и јужна Богота
Поглед кон плоштадот Боливар, Богота.

Наводи

уреди
 1. „Organización del Distrito Capital“ (шпански). bogota.gov.co. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 5 January 2016.
 2. „Bogotá: World's Greatest Places 2022“. Time (англиски). 2022-07-12. Архивирано од изворникот 30 May 2023. Посетено на 2023-10-20.
 3. „The next Silicon Valley Colombia as the leading IT hub of TEAM International“ (англиски). 2022-08-12. Архивирано од изворникот 25 June 2023. Посетено на 2023-10-20.
 4. „The 5 "most competitive and influential" cities in Latin America“. BBC News Mundo (шпански). Архивирано од изворникот 17 January 2023. Посетено на 2023-10-20.
 5. „Bogotá, among the five best capitals in Latin America to invest in | Bogota.gov.co“. bogota.gov.co (англиски). Архивирано од изворникот 22 January 2023. Посетено на 2023-10-20.
 6. „Bogotá breaks new ground in city innovation (again). Here's how. | Bloomberg Cities“. bloombergcities.jhu.edu (англиски). Архивирано од изворникот 29 September 2023. Посетено на 2023-10-20.
 7. „Best Latin American cities by healthcare quality 2019: Bogotá, the capital city of Colombia, led the ranking of best cities in Latin America based on healthcare quality“. Statista (англиски). Архивирано од изворникот 24 March 2023. Посетено на 2023-10-20.
 8. „Hot spots: Benchmarking global city competitiveness“ (PDF). The Economist Intelligence Unit. Архивирано (PDF) од изворникот 16 May 2017. Посетено на 5 January 2016.
 9. „Historia de Bogotá | Archivo de Bogotá“. archivobogota.secretariageneral.gov.co. Архивирано од изворникот 31 July 2019. Посетено на 10 September 2019.
 10. „¿Cuál es el origen del nombre de "Bogotá"?“. National Geographic en Español (шпански). 13 August 2018. Архивирано од изворникот 20 March 2019. Посетено на 10 September 2019.
 11. „Ni Santa Fe ni Bacatá: estos fueron los primeros nombres de Bogotá“. RCN Radio (шпански). 6 August 2018. Архивирано од изворникот 4 August 2020. Посетено на 10 September 2019.

Надворешни врски

уреди