Сан Франциско де Кито, често именуван и како Кито е главен град на Еквадор во северозападниот дел на Јужна Америка. Тој се наоѓа во северниот и централниот дел од Еквадор во речениот слив Гуајлабамба, на падините на вулканот Пичинча. Со население од 1.978.376, според последниот попис (2019), и, како што е пресметан од страна на општината со околу 1.504.991 во 2005, Кито е вториот најнаселен град во Еквадор, по Гвајакил. Исто така тој е главен град на провинцијата Пичинча и седиште на митрополитскиот округ Кито. Кантонот имал население од 1.842.201 жител во 2001 според националниот попис. Во 2008 градот е прогласена како седиште на Унијата на јужноамериканските нации.

Кито
Quito
Град
Сан Фрнциско де Кито
Знаме на Кито QuitoАмблем на Кито Quito
Амблем
Прекар(и): Луз де Америка (Светло на Америка)
Location of Quito in Ecuador.
Location of Quito in Ecuador.
Координати: 00°15′00″S 78°35′00″W / 0.25000° ЈГШ; 78.58333° ЗГД / -0.25000; -78.58333
ДржаваЕквадор
ПокраинаПичинча
КантонКито
Основање6 декември 1534
ОсновачСебастијан де Белалказар
Наречено поКиту
Управа
 • ВидГрадоначалник и совет
 • Владеачко телоОпштина Кито
 • ГрадоначалникSantiago Guarderas
Површинаapprox.
 • Град324 км2 (125 ми2)
 • Вода0 км2 (0 ми2)
 • Метро4.204 км2 (1,623 ми2)
Надм. вис.&100000000000028500000002.850 м
Население (2019)
 • Град1.978.376
 • Густина6,100/км2 (16,000/ми2)
 • Метро2.700.000
 • Метро640/км2 (1,700/ми2)
 • ДенонимКитоанец
Час. појасECT (UTC-5)
Postal codeEC1701
Повик. бр.(0)2
Мреж. местоhttp://www.quito.gob.ec

Историја уреди

Преткокумбовска историја уреди

Кито датира од првиот век, кога племето Киту ја населила таа област и формирало еден трговски центар. Според Жан де Веласко и неговата книга од 1767 „Historia del Reino de Quito“ (Историја на Кралството Кито), Киту било освоено од племето Карас и со тоа било основано Кралството Кито во 980.

Колонизаторски период уреди

Индијанскиот отпор против шпанската инвазија продолжила во текот на 1534 година, за време на основањето на Сантјаго де Кито од страна на Диего де Алмагро 15 август истата година,а потоа се преименувал во Сан Франциско де Кито на 28 август. Градот бил подоцна префрлен на денешната локација и повторно основан на 6 декември 1534 со 204 жители.

Географија уреди

Кито е сместен во северниот дел на планините во Еквадор на речниот слив Гуајлабамба. Градот на висорамнина на источните делови на вулканот Пичинча. Долината на реката Гвајлабамба каде лежи Кито е со вулкани, некои од нив се покриени со снег, што може да се видат од градот на јасен ден. Некои од вулканите во Централна Кардилера се Котопаши, Синчолагва, Антисана и Кајамбе. Некои од вулканите во Западна Кардилера се Илиниза, Атаказо, Пичинча и Пулулахуа.

Демографија уреди

Ова се податоци за населението во градот на соодветен начин утврдени со последниот попис спроведен во 2001 година. Бројот не се одразува на населението на целата регија, која, исто така, вклучува и околните рурални парохиите (парохија места и нивната околина), кои се одвоени од градот. Население: 1.397.698 Број на домаќинства: 419.845 Неписменост стапка: 3,6% Стапка на невработеност: 8,9% Стапка на невработеност: 43,8%

Guápulo, Кито уреди

 
TelefériQo

Сестрински градови уреди

Наводи уреди

  1. Madrid city council webpage „Mapa Mundi de las ciudades hermanadas“ Проверете ја вредноста |url= (help). Ayuntamiento de Madrid.
  2. „Kraków otwarty na świat“. www.krakow.pl. Посетено на 2009-07-19.

Надворешни врски уреди