Хонијара со население од 54.600 (2003 попис) е главен град на Соломоните и на областа Гвадалканал. Името „Хонијара“ всушност е изменет назив. Изворното име е „Нагонијара“, што значи „пред ветрот“.

Хонијара
Honiara
Главната улица во Хонијара.
Главната улица во Хонијара.
Координати: 9°26′S 159°57′E / 9.433° ЈГШ; 159.950° ИГД / -9.433; 159.950
Држава Соломони
ПокраинаХонијара
ОстровГвадалканал
Управа
 • ГрадоначалникЕндру Муа
Население (2003)
 • Вкупно54,600
Час. појасUTC (UTC+11)

Наводи

уреди