Нукуалофа е главен град и комерцијален, транспортен и социјален центар на Тонга. Се наоѓа на северниот брег на островот Тонгатапу, на најјужната островна група на Тонга. Нукуалофа има околу 35% од вкупното население на државата.

Нукуалофа
Nukuʻalofa
Центарот на Нукуалофа
Центарот на Нукуалофа
Држава Тонга
ОстровТонгатапу
Надм. вис.&100000000000000030000003 м
Најг. вис.&100000000000000060000006 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2006)
 • Вкупно23.658
 • проц. од (2012)24.571
Час. појас– (UTC+13)
 • Лето (ЛСВ)– (UTC+13)
Повик. бр.676
КлимаТПК

Стопанство

уреди

Нукуалофа е економски и културен центар на Тонга. Во Нукуалофа е седиштето на авио-превозникот Пеау Вавау, во хотелот Пасифик Ројал.[1] Трговските центри и маркети се воглавно сконцентрирани во Нукуалофа. Градот располага со поголем број туристички хотели.[2]

Клима

уреди

Тропска поморска клима.

Нукуалофа
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000130000000130
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000190000000190
 
&1000000000000002900000029
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000210000000210
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000120000000120
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000002100000021
 
 
&10000000000000130000000130
 
&1000000000000002600000026
&1000000000000002000000020
 
 
&10000000000000100000000100
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001800000018
 
 
&10000000000000100000000100
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001700000017
 
 
&10000000000000130000000130
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001800000018
 
 
&10000000000000110000000110
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001700000017
 
 
&1000000000000009000000090
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001900000019
 
 
&10000000000000100000000100
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000002000000020
 
 
&10000000000000120000000120
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000002000000020
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: [3]


Климатски податоци за Нукуалофа (над. вис.: 2 м)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32
(90)
32
(90)
31
(88)
30
(86)
30
(86)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
29
(84)
30
(86)
31
(88)
32
(90)
Прос. висока °C (°F) 29.4
(84.9)
29.9
(85.8)
29.6
(85.3)
28.5
(83.3)
26.8
(80.2)
25.8
(78.4)
24.9
(76.8)
24.8
(76.6)
25.3
(77.5)
26.4
(79.5)
27.6
(81.7)
28.7
(83.7)
27.3
(81.1)
Сред. дневна °C (°F) 26.4
(79.5)
26.8
(80.2)
26.6
(79.9)
25.3
(77.5)
23.6
(74.5)
22.7
(72.9)
21.5
(70.7)
21.5
(70.7)
22.0
(71.6)
23.1
(73.6)
24.4
(75.9)
25.6
(78.1)
24.1
(75.4)
Прос. ниска °C (°F) 23.4
(74.1)
23.7
(74.7)
23.6
(74.5)
22.1
(71.8)
20.3
(68.5)
19.5
(67.1)
18.1
(64.6)
18.2
(64.8)
18.6
(65.5)
19.7
(67.5)
21.1
(70)
22.5
(72.5)
20.9
(69.6)
Најниска забележана °C (°F) 16
(61)
17
(63)
15
(59)
15
(59)
13
(55)
11
(52)
10
(50)
11
(52)
11
(52)
12
(54)
13
(55)
16
(61)
10
(50)
Прос. дожд мм (ин) 174
(6.85)
210
(8.27)
206
(8.11)
165
(6.5)
111
(4.37)
95
(3.74)
95
(3.74)
117
(4.61)
122
(4.8)
128
(5.04)
123
(4.84)
175
(6.89)
1.721
(67,76)
Прос. бр. дождливи денови 17 19 19 17 15 14 15 13 13 11 12 15 180
Прос. релативна влажност (%) 77 78 79 76 78 77 75 75 74 74 73 75 76
Извор: Weatherbase[4]

Збратимени градови

уреди

Нукуалофа е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. "Contact Information for Peau Vavaʻu." Peau Vavaʻu. June 12, 2007. Посетено на January 20, 2011. "Peau Vava'u Limited Pacific Royale Hotel Taufa'ahau Road Nuku'alofa Kingdom of Tonga"
  2. (www.bka.co.nz), Site designed and developed by bka interactive ltd, Auckland, New Zealand. „Tanoa International Dateline Hotel in Tonga“. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 9 December 2016.
  3. „Apia, Samoa Travel Weather Averages (Weatherbase)“. Посетено на 9 December 2016.
  4. „Nuku'alofa Climate Info“. Weatherbase. Посетено на 4 November 2012.