Картум (арапски: الخرطوم) — главен град на Судан и административен центар на сојузната држава Картум. Картум се наоѓа на спојот на реките Бел и Син Нил. Местото каде се спојуваат двете реки е познато како „ел-Могран“. Картум е голем град со население од над милион жители.

Картум
الخرطوم
Картум навечер
Картум навечер
Амблем на Картум
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Судан" does not existМестоположба на Картум во Судан
Координати: 15°38′N 32°32′E / 15.633° СГШ; 32.533° ИГД / 15.633; 32.533
ЗемјаСудан
Сој. државаКартум
Управа
 • УправникАбдурахман Елкидир
Население (2014)
 • Градско1,939,598
 • Градскo576,337
Час. појасEAT (UTC+3)
 • Лето (ЛСВ)нема (UTC+3)

Население

уреди
Година Население[1]
Град Агломерација
1907[2] 69,349 k. A.
1956 93,100 245,800
1973 333,906 748,300
1983 476,218 1,340,646
1993 947,483 2,919,773
2007 2,207,794 8,363,915

Клима

уреди
Климатски податоци за Khartoum
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 30.8
(87.4)
33.0
(91.4)
36.8
(98.2)
40.1
(104.2)
41.9
(107.4)
41.3
(106.3)
38.4
(101.1)
37.3
(99.1)
39.1
(102.4)
39.3
(102.7)
35.2
(95.4)
31.8
(89.2)
37.1
(98.8)
Прос. ниска °C (°F) 15.6
(60.1)
17.0
(62.6)
20.5
(68.9)
23.6
(74.5)
27.1
(80.8)
27.3
(81.1)
25.9
(78.6)
25.3
(77.5)
26.0
(78.8)
25.5
(77.9)
21.0
(69.8)
17.1
(62.8)
22.7
(72.9)
Прос. врнежи мм (ин) 0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
.4
(0.016)
4.0
(0.157)
46.3
(1.823)
75.2
(2.961)
25.4
(1)
4.8
(0.189)
.7
(0.028)
0
(0)
156.8
(6.174)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.1 mm) 0 0 .1 .1 .9 1.2 4.8 4.8 3.2 1.2 0 0 16.3
Прос. релативна влажност (%) 27 22 17 16 19 28 43 49 40 28 27 30 28.8
Сред. бр. сончеви часови месечно 341 311 310 330 300 300 279 279 300 310 330 341 3.731
Извор бр. 1: World Meteorological Organisation (UN) [3]
Извор бр. 2: BBC Weather [4]

Галерија

уреди

Збратимени градови

уреди

Панорама

уреди
Панорама на Картум

Наводи

уреди
  1. http://bevoelkerungsstatistik.de
  2. „Encyclopedia Britannica von 1911: Band 15, Seite 773“. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2010-06-18.
  3. „World Weather Information Service – Khartoum“. UN. Архивирано од изворникот на 2017-02-06. Посетено на 2010-05-06.
  4. „Average Conditions Khartoum, Sudan“. BBC Weather. Архивирано од изворникот 2005-05-26. Посетено на 21 August 2009.

Надворешни врски

уреди