Ел-Ајун

главен град на Западна Сахара

ел-Ајун или Лајун (арапски: العيون; шпански: El-Aaiún; берберски: Leɛyun) — неофицијалниот главен град на Западна Сахара, поранешна шпанска колонија, сега главно контролирана и окупирана од Мароко. Тој е седиште на регионот Лајун-Буждур-Сакија ел-Хамра.

ел-Ајун
العيون / Leɛyun
Лајун
Плоштадот Марча Верде
Плоштадот Марча Верде
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Западна Сахара" nor "Шаблон:Location map Западна Сахара" existsМестоположба во Западна Сахара
Координати: 27°9′13″N 13°12′12″W / 27.15361° N; 13.20333° W / 27.15361; -13.20333Координати: 27°9′13″N 13°12′12″W / 27.15361° N; 13.20333° W / 27.15361; -13.20333
несамоуправна територијаЗападна Сахара
ОбластЛајун-Буждур-Сакија ел-Хамра
ПокраинаЛајун
Населен1934
Основан1938
Население (2010)
 • Вкупно196,331
Часовен појасUTC

Градот има околу 196.331 жители (2010) и е најголем во Западна Сахара. Најмногу од неговите жители се марокански доселеници кои се преселиле во оваа област откако Мароко изврши инвазија на Западна Сахара во 1975, но има значаен број на сахрависко малцинство.