Оланд (изворно: Åland) е островска група во Балтичкото Море. Оланд претставува демилитаризиран автономен регион (до неодамна покраина) на Финска во кој службен јазик е шведскиот. Оланд е четириесетина километри оддалечен од шведскиот брег, а претставува дел од Финскиот архипелаг.

Оландски острови
Знаме Грб
Гесло"Острови на мирот"[1]
ХимнаÅlänningens sång
Местоположба на Оланд
Главен град
(и најголем)
Мариехамн
60°07′N 019°54′E / 60.117° СГШ; 19.900° ИГД / 60.117; 19.900
Службен јазик шведски
Уредување Автономен регион на Финска
 •  Гувернера Петер Линдбек
 •  Премиер Катрин Шјогрен
Законодавство Лагтинг
Автономија
 •  Акт за автономија на Оланд 7 мај 1920[2] 
 •  Призната 1921б 
пристапила во ЕУ 1 јануари 1995в
Површина
 •  Вкупна 1,580[3] км2 (нерангирана)
Население
 •  проценка за 2016 г. 29,013 
 •  Густина 18.36 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $1.563 милијарди[4] 
 •  По жител $55,829 
ИЧР (2007)0.967[5]
многу висок
Валута Евро (€)г (EUR)
Часовен појас EET (UTC+2)
 •  (ЛСВ) EEST (UTC+3)
НДД .axѓ
Повик. бр. +358д
а. Гевернерот е административен функционер назначен од Владата на Финска и нема власт над автономната Влада на Оланд.
б. Одлучено од Друштвото на народите после Оландската криза.
в. Оланд одржал одделен референдум, а потоа се приклучил кон Европската Унија заедно со остатокот на Финска.
г. До 1999, се употребувала финската марка. Шведската круна (SEK) исто така широко се употребува.
д. Број за областа 18.
ѓ. Го заменил .aland.fi од август 2006. Доменот .eu исто така се употребува, заедно со Финска и останатите земји-членки на Европската Унија.

Автономија

уреди
Парламентот на Оланд

Друштвото на Народите (денес ОН) во 1921 година налага да му се даде автономност на островот Оланд. Освен тоа наведено е дека Оланд мора да биде комплетно демилитаризиран и политички неутрален. Неговата автономност уште еднаш е потврдена при влегувањето на Финска во ЕУ, кога е наведена како услов за членство. Парламентот на Финска има донесено закон во 1920 година за негова автономност, кој во 1951 и 1991 година е дополнет и потврден.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Tim Vickery, Associated Press (18 July 2004) Deseret News.
  2. Hurst Hannum (1993). „Agreement between Sweden and Finland Relating to Guarantees in the Law of 7 May 1920 on the Autonomy of the Aaland Islands“. Basic Documents on Autonomy and Minority Rights. Martinus Nijhoff Publishers. стр. 141. ISBN 0-7923-1977-X.
  3. „Ennakkoväkiluku sukupuolen mukaan alueittain, helmikuu.2016“. Архивирано од изворникот на 2016-04-10. Посетено на 31 March 2016.
  4. "ÅSUB – Ålands statistik och utredningsbyrå" Архивирано на 15 ноември 2016 г.. asub.ax.
  5. „Human Development Report 2007“. 2007. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2016-04-15.