Отвори го главното мени

Нџамена (француски: N'Djamena, арапски: نجامينا Nijāmīnā) е главен град на африканската држава Чад. Со население од околу 993.492 жители, Нџамена е најголем град во државата. Нџамена се наоѓа на реката Чари, во близина влевањето на реката Когоне каде од спротива се наоѓа камерунскиот град Кусери со кого е поврзан со мост. Во рамките на државата Нџамена има посебен административен статус.

Нџамена
نجامينا Nijāmīnā
Chad,N'djamena2.JPG
Грб на Нџамена
Грб
Координати: 12°6′47″N 15°2′57″E / 12.11306° СГШ; 15.04917° ИГД / 12.11306; 15.04917
Држава Чад
РегионНџамена
Надм. вис.&10000000000000298000000298 м
Население (2009)
 • Вкупно993.492
Часовен појас+1

ГалеријаУреди

Овие слики се стари, најверојатно од 1960-те.

Збратимени градовиУреди

НацодиУреди

  1. „Toulouse-N’Djamena: une solidarité durable“. Adequations (French). 2008. конс. 30 ноември 2009. 
  2. (руски) „Российско-чадские отношения“. Russian Ministry of Foreign Affairs. 16 февруари 2009. конс. 2009-07-23. 

Надворешни врскиУреди

Координати: 12°06′43″ СГШ; 15°02′06″ ИГД / 12.112° СГШ; 15.035° ИГД / 12.112; 15.035