Отвори го главното мени

Ел Салвадор (шпански:República de El Salvador) е држава во Северна Америка. Територијата се нарекувала Кузкатлан, на шпански "Cuzcatlan", и доаѓа од името на индијанското племе Пипили. Во буквален превод терминот значи „земја на бесценети нешта“.

Република Ел Салвадор
República de El Salvador  (шпански)
Знаме Грб
Гесло"Dios, Unión, Libertad"  (шпански)
"Господ, Унија, Слобода"
ХимнаHimno Nacional de El Salvador
Главен градСан Салвадор
13°40′N 89°10′W / 13.667° СГШ; 89.167° ЗГД / 13.667; -89.167
Најголем град главниот град
Службен јазик шпански
Демоним Салвадорец[1]
Уредување претседателска република
 •  Претседател Антонио Сака
Независност
 •  од Шпанија 15 септември 1821 
 •  од Централноамериканска Федеравија. 1842 
Површина
 •  Вкупна 21.040 км2 
 •  Вода (%) 1.4
Население
 •  проценка за  г. 7.1 милиони (98-ма)
 •  Попис 2008 5.8 милиони 
 •  Густина 318.7 жит/км2 (34-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $41.687 милијарди[2] 
 •  По жител $5,846[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $20.373 милијарди[2] 
 •  По жител $2,857[2] 
Џиниев коеф. (2002)52.4
висок
ИЧР (2013) 0.680[3]
среден · 106та
Валута САД ($) (2001-денес)2 (САД "$")
Часовен појас (UTC-6)
Се вози на right
НДД .sv
Повик. бр. +5031
1. Telephone companies (market share): Tigo (45%), Claro (25%), Movistar (24%), Digicel (5.5%), Red (0.5%).
2. The United States dollar is the currency in use. Financial information can be expressed in US Dollars and in Salvadoran colón, but it is out of circulation. http://www.bcr.gob.sv/ingles/integracion/ley.html

По освојувањето на земјата од шпанците, земјата била покрстена и се нарекувала „Провинција на нашиот Господ Исус Христос, спасителот на светот“ или на шпански "Provincia De Nuestro Señor Jesucristo El Salvador Del Mundo"

Земјата граничи со Тихиот Океан на југ и југозапад, и со Гватемала и Хондурас на север, исток и запад. Ел Салвадор има население од 6.7 милиони луѓе и е најнаселена држава во Северна Америка и е со зголемена индустријализација.

Содржина

Области и општиниУреди

 
Области во Ел Салвадор

Ел Салвадор е поделен на 14 области (departamentos), кои се делат на 262 општини (municipios).

Областите со кратенки:

 1. AH Ахуачапан
 2. CA Кабањас
 3. CH Чалатенанго
 4. CU Кускатлан
 5. LI Ла Либертад
 6. PA Ла Паз
 7. UN Ла Унион
 8. MO Моразан
 9. SM Сан Мигел
 10. SS Сан Салвадор
 11. SV Сан Висенте
 12. SA Санта Ана
 13. SO Сонсонате
 14. US Усулутан

ВеснициУреди

ИсторијаУреди

Шпанците пристигнале во оваа област во 1524 година и го покориле кралството на Индијанците Куѕатлан и Пипил до 1539 година. Земјата била поделена на две облaсти: Сан Салвадор и Сонсонат кои биле присоединети кон Гватемала. Со крајот на шпанското владеење во 1821 година, Сан Салвадор станал дел од Мексиканската Империја. Со пропаѓање на оваа империја во 1823 год. Сонсонат и Сан Салвадор се здружиле и формирале нова држава Ел Салвадор во рамките на Обединетите Покраини на Средна Америка. Земјата се здобила со независност во 1841 година. Од нејзиното основање Ел Салвадор има долга историја на политичка нестабилност. Моќните економски интереси ја контролирале земјата во текот на XIX и почетокот и почетокот на XX век, но биле заменети со воена диктатура, која траела од 1931 до 1979 год. Новата влада била формирана по изборите кои се одржале во 1982 година, и иако новиот Устав бил усвоен во 1983 година граѓанската војна продолжила во текот на 80-тите години на XX век. Спогодбата од 1992 год. донела мир, но насилството станало голем проблем. И покрај обидите за економски реформи, земјата во XXI век влезе во голема инфлација и невработеност.

Географија и климаУреди

Низ Ел Салвадор минуваат два планински венца од вулканско потекло и тесен крајбрежен регион, какои и висока централна висорамнина на југ. Климата е топла и влажна во низините, а на висорамнините е постудена и повлажна, а на повисоките места доминираат тропските шуми.

Население, јазик и религијаУреди

Најголем дел од населението се Местици (комбинација на Европејци и Индијанци), со мал број Индијанци (најголем број Пипил) и население од европско потекло. Официјален јазик е шпанскиот, а глaвна религија е римокатолицизмот.

 • Христијани - 5,459,580
 • Без Религија - 680,900
 • Народна Религија - 30,950
 • Други - 18,570
Верници во Ел Салвадор[4]
Христијани
  
88,20 %
Без Религија
  
11,00 %
Народна Религија
  
0,50 %
Други
  
0,30 %

Музика во Ел СалвадорУреди

Музиката во Ел Салвадор е под влијание на музиката на повеќе држави, пред сѐ на шпанската музика. Музиката содржи и религиозни песни (песни кои најмногу се пеат при славењето на Божиќ и на останатите празници). Сатиричните елементи се многи често застапени во музиката. Исто така кубанската, колумбиската и мексиканската музика имаат големо влијание врз музиката во Ел Салвадор. При изведба на музиката се користат инструменти како што се флејти, тапани, гитара и други многубројни инструменти.

Спорт во Ел СалвадорУреди

Најпопуларен спорт во Ел Салвадор е фудбалот. Фудбалскиот национален тим на Ел Салвадор се квалификувал на светското фудбалско првенство во 1970 и 1982 година. Квалификациите за светското првенство 1970 година била нарушени поради фудбалската војна, војната со Хондурас, тим кој бил поразен од Ел Салвадор. Националниот тим домашните натпревари ги игра на стадион во Сан Салвадор. Стадионот е изграден во 1976 година и има 53.400 седишта, што го прави најголем стадион во Централна Америка и Карибите.

НаводиУреди

 1. Garner, Bryan A. (2003). „Denizen Labels“. Garner’s Modern American Usage. Oxford University Press. стр. pg. 235. ISBN 0-19-516191-2. „Salvadoran“ 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „El Salvador“. International Monetary Fund. конс. 2008-10-09. 
 3. (PDF) http://hdr.undp.org/sites/default/files/Country-Profiles/SLV.pdf.  Missing or empty |title= (помош)
 4. Попис 2002, книга 10, 335 стр.
 • "Background Notes", Background Notes: El Salvador, January 2008. Accessed 6 март, 2008.
 • Bonner, Raymond. Weakness and Deceit: U.S. Policy and El Salvador. New York: Times Books, 1984.
 • CIA World Factbook, "El Salvador", 28 февруари, 2008. Accessed 6 март, 2008.
 • Danner, Mark. The Massacre at El Mozote: A Parable of the Cold War. New York: Vintage Books, 1994.
 • "Country Specific Information", U.S. State Department, October 03, 2007. Accessed 6 март, 2008.
 • Vilas, Carlos. Between Earthquakes and Volcanoes: Market, State, and the Revolution America. New York: Monthly Review Press. 1995.

Надворешни врскиУреди