Сана (арап. صنعاء, Ṣan‘ā’) (МФА: [sˤanʕaːʔ]) е главен град на Јемен и центар на истоимената област. Градот лежи на координатие 15°21′17″ N; 44°12′24″ E / 15.354722° СГШ; 44.20667° ИГД / 15.354722; 44.20667 и со неговите 1.747.627 жители (2004 попис) е најголем град во земјата.

Сана
صنعاء Ṣan‘ā’
Поглед на Сана
Поглед на Сана
Сана is located in Јемен
Сана
Сана
Местоположба во јемен
Координати: 15°24′16.92″N 44°12′24.12″E / 15.4047000° СГШ; 44.2067000° ИГД / 15.4047000; 44.2067000Координати: 15°24′16.92″N 44°12′24.12″E / 15.4047000° СГШ; 44.2067000° ИГД / 15.4047000; 44.2067000
ЗемјаЈемен Јемен
Админ. поделбаСана
Надм. вис.&100000000000022000000002.200 м
Население (2004)
 • Вкупно1.747.627

НаселениеУреди

Година Население
1911 20.000
1921 23.000
1931 25.000
1940 80.000
1963 100.000
1965 110.000
Година Население
1975 134.600
1981 280.000
1986 427.505
1994 954.448
2001 1.590.624
2005 1.937.451

Надворешни врскиУреди

 
Сана