Отвори го главното мени

Габороне е главен град на Боцвана. Има околу 186.000 жители и се наоѓа на 24°40′ ЈГШ и 25°55′ ИГД.

Габороне
Gaborone
град
Поглед кон Габороне, Статуа на Сереце Кама, центарот на градот и Габороне од птичја перспектива.
Поглед кон Габороне, Статуа на Сереце Кама, центарот на градот и Габороне од птичја перспектива.
Прекар(и): Gabs, GC, Gabz, G-City
Сателитска снимка на Габороне.
Сателитска снимка на Габороне.
Габороне Gaborone is located in Боцвана
Габороне Gaborone
Габороне
Gaborone
Местоположба на Габороне во Боцвана.
Координати: 24°39′29″S 25°54′44″E / 24.65806° ЈГШ; 25.91222° ИГД / -24.65806; 25.91222Координати: 24°39′29″S 25°54′44″E / 24.65806° ЈГШ; 25.91222° ИГД / -24.65806; 25.91222
Држава Боцвана
ОкругГабороне
Под-округГабороне
Основан1964[1]
Наречено поКгоси Габороне
Управа
 • ГрадоначалникХаскинс Нкајигва[2]
 • ЗаменикФлоренс Шагва[2]
Површина
 • Вкупна19,6 км2 (76 ми2)
Надм. вис.[3]&10000000000000983000000983 м
Население (2006)
 • Вкупно191.776
 • Густина1.101/км2 (2,850/ми2)
Часовен појасЦАВ (UTC+2)
 • Лете (DST)н/п (UTC+2)
Телфонски код[4][5]3XX
ISO 3166BW-SE
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Пред Габороне, главен град на Боцвана бил Мафекинг. Тој бил главен град сè до прогласувањето на независност во 1965 година.

Габороне го добил своето име по главатарот Кгоси Габороне, чиешто село Тлоквенг се наоѓа во близина на Габороне.

Новиот град Габороне доживеа брз развој благодарејќи на релативно добрата снабденост со вода. Во негова близина се наоѓаат рудници за магнезиум и азбест. Во градот се наоѓа и универзитетот на Боцвана, во кој меѓудругото е сместена и најголемата библиотека во Јужна Африка.

НаводиУреди

  1. Parsons, Neil (1999-08-19). „Botswana History Page 7: Geography“. Botswana History Pages. Gaborone, Botswana: University of Botswana History Department. конс. 2009-08-04. 
  2. 2,0 2,1 Keoreng, Ephraim (2011-10-05). „New Gaborone Mayor seeks power to hire and fire“ 28 (148). Gaborone, Botswana: Mmegi Online. конс. 2011-10-09. 
  3. „Gaborone, Botswana Page“. Falling Rain Genomics, Inc. 
  4. timeanddate.com
  5. Botswana Telecommunications Authority (2009-09-11) (DOC). Botswana (country code +267). International Telecommunication Union. http://www.itu.int/dms_pub/itu-t/oth/02/02/T020200001C0001MSWE.doc. посет. 27 декември 2009 г. 

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди