Свети Мартин (Холандија)

Свети Мартин (холандски: Sint Maarten) е една од четирите уставни држави на Кралството Холандија. Свети Мартин го зазема јужниот дел од островот Свети Мартин, додека северниот дел од островот е француската територија Свети Мартин. Островот Свети Мартин се наоѓа во Карипското Море.

Свети Мартин
Sint Maarten (холандски)
Знаме Грб
ГеслоSemper pro grediens (латински)
ХимнаСлатка земјо светимартинска
Местоположба на Свети Мартин
Местоположбата на Свети Мартин
Главен градФилипсбург
18°01′N 63°03′W / 18.017° СГШ; 63.050° ЗГД / 18.017; -63.050
Најголем град Лоуер Принс Квартер
Службен јазик холандски, англиски
Уредување уставна монархија
 •  Крал Вилем-Александар
 •  Гувернер Еуген Холидеј
 •  Премиер Сара Вескот-Вилијамс
автономија во рамките на Кралство Холандија 
 •  Датум 10 октомври 2010 
Површина
 •  Вкупна 34 км2 (_)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2010 г. 37,429 (_)
 •  Попис 2001 30,594 
 •  Густина 1100 (2010) жит/км2 (_)
БДП (ПКМ) проценка за 2003 г.
 •  Вкупен $ 400 million (_)
 •  По жител $ 11,400 (2003 проц.) (_)
Валута Холандскоантилски гилдер (ANG)
Часовен појас (UTC-4)
Се вози на right

Пред 10 октомври 2010 година, Свети Мартин бил дел од Холандските Антили, но по распадот на истите Свети Мартин станал посебна уставна држава во рамките на Кралството, заедно со Холандија, Аруба и Курасао.

Карта на Свети Мартин, холандски и француски дел.

Користена литература

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди