8°50′18″S 13°14′04″E / 8.83833° ЈГШ; 13.23444° ИГД / -8.83833; 13.23444

Луанда
Luanda
Поглед кон Луанда
Поглед кон Луанда
Координати: 8°50′18″S 13°14′4″E / 8.83833° ЈГШ; 13.23444° ИГД / -8.83833; 13.23444
Држава Ангола
ПокраинаЛуанда
Основан1575
Надм. вис.&100000000000000060000006 м
Население (2007)
 • Вкупно4,799,432

Луанда е главниот град на Ангола, а воедно и најголем град во државата. Луанда се наоѓа на брегот на Атлантскиот Океан и е главно пристаниште во државата и административен центар со население од околу 5 милиони жители. Лунада е главен центар на покраината Лунада. Во моментов Луанда е под голема изградба и забрзан развој.

Галерија уреди

Клима уреди

Климатски податоци за Luanda
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32.8
(91)
35.0
(95)
35.0
(95)
34.4
(93.9)
36.1
(97)
31.7
(89.1)
29.4
(84.9)
28.3
(82.9)
28.9
(84)
31.7
(89.1)
36.7
(98.1)
34.4
(93.9)
36.7
(98.1)
Прос. висока °C (°F) 28.3
(82.9)
29.4
(84.9)
30.0
(86)
29.4
(84.9)
27.8
(82)
25.0
(77)
23.3
(73.9)
23.3
(73.9)
24.4
(75.9)
26.1
(79)
27.8
(82)
28.3
(82.9)
26.9
(80.4)
Сред. дневна °C (°F) 25.8
(78.4)
26.7
(80.1)
27.0
(80.6)
26.7
(80.1)
25.3
(77.5)
22.5
(72.5)
20.8
(69.4)
20.6
(69.1)
21.9
(71.4)
23.9
(75)
25.3
(77.5)
25.8
(78.4)
24.4
(75.9)
Прос. ниска °C (°F) 23.3
(73.9)
23.9
(75)
23.9
(75)
23.9
(75)
22.8
(73)
20.0
(68)
18.3
(64.9)
17.8
(64)
19.4
(66.9)
21.7
(71.1)
22.8
(73)
23.3
(73.9)
21.8
(71.2)
Најниска забележана °C (°F) 20.6
(69.1)
21.1
(70)
21.1
(70)
21.1
(70)
17.8
(64)
15.0
(59)
14.4
(57.9)
14.4
(57.9)
16.7
(62.1)
18.3
(64.9)
20.0
(68)
19.4
(66.9)
14.4
(57.9)
Прос. врнежи мм (ин) 25.4
(1)
35.6
(1.402)
76.2
(3)
116.8
(4.598)
12.7
(0.5)
1.3
(0.051)
0.0
(0)
1.3
(0.051)
2.5
(0.098)
5.1
(0.201)
27.9
(1.098)
20.3
(0.799)
325.1
(12.799)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.1 mm) 3 3 6 8 2 0 0 0 1 2 4 3 32
Прос. релативна влажност (%) 77.5 75.5 77.0 79.5 79.5 78.5 79.5 81.0 80.0 79.0 78.0 77.0 78.5
Сред. бр. сончеви часови месечно 217 198 217 180 217 210 155 155 150 155 180 186 2.220
Извор бр. 1: Sistema de Clasificación Bioclimática Mundial[1]
Извор бр. 2: BBC Weather [2]

Збратимени градови уреди

Луанда е збратимена со:

Наводи уреди

  1. „Angola - Luanda New“ (шпански). Centro de Investigaciones Fitosociológicas. Посетено на January 8, 2013.
  2. „Average Conditions Luanda, Angola“. BBC Weather. Посетено на January 8, 2013.
  3. „Prefeitura.Sp - Descentralized Cooperation“. Архивирано од изворникот на 2008-12-24. Посетено на 2010-06-18.
  4. International Relations - São Paulo City Hall - Official Sister Cities
  5. „International Relations of the City of Porto“ (PDF). © 2006-2009 Municipal Directorateofthe PresidencyServices InternationalRelationsOffice. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-01-13. Посетено на 2009-07-10.
  6. „C.M. Porto“. Архивирано од изворникот на 2011-05-15. Посетено на 2021-09-09.

Надворешни врски уреди