Нумеја

главен град на Нова Каледонија

Нумеја (француски: Nouméa) — главен град на француската прекуморска територија Нова Каледонија во Тихи Океан во рамките на Малезија. Градот е основан во 1851 година од страна на британски колонисти. Французите се доселиле три години подоцна, а градот во почетокот бил казнена колонија, а потоа центар за експлоатација и трговија со никел и злато. Според пописот од 2009 година во Нумеја живеат околу 98.000 жители. Околу 50% во градот се Европејци (Французи), а има и Канаѓани (околу 23%), додека Полинежаните учествуваат со 25%. Во градот има и меѓународен аеродром, градска библиотека и др.

Нумеја
Координати: 22°16′33″S 166°27′29″E / 22.2758° ЈГШ; 166.4580° ИГД / -22.2758; 166.4580
ЗемјаФранција
Своевидна заедницаНова Каледонија
ПокраинаЈужна Покраина
(седиште)
Управа
 • Градоначалник (1986–) Жан Леке
Површина145,7 км2 (176 ми2)
Население (2009)297.579
 • Густина210/км2 (550/ми2)
Етнички состав
 • 1996 censusЕвропејци 50,9%
Канаци 22,9%
Полинезијци 12,3%
останати 13,9%
INSEE/Пошт. бр.98818 / 98800
Надм. висина0 м
(прос. 20 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера и бари > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Поглед на градот

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Предлошка:НК-гео-никулец