Вадуц (германски: Vaduz) е главниот град на Лихтенштајн и седиште на националниот парламент. Градот е сместен на реката Рајна, има околу 5.248 жители, од кои повеќето се католици. Главната катедрала е седиште на католичкиот архибискуп. Иако Вадуц е меѓународно попознат, сепак тој не е најголемиот град во Лихтенштајн. Најголемиот град е Шан (германски: Schaan) и има најмногу жители во Лихтенштајн.

Вадуц
Вадуц
Вадуц
Знаме на ВадуцГрб на Вадуц
Вадуц во Лихтенштајн
Вадуц во Лихтенштајн
Координати: 47°08′N 9°31′E / 47.133° СГШ; 9.517° ИГД / 47.133; 9.517
Управа
 • ВидМонархија
Површина
 • Вкупна17,3 км2 (62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (31.12.2005)
 • Вкупно5,109
 • Густина295/км2 (760/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC)
Postal code9490
Повик. бр.7001
Мреж. местоvaduz.li

Историја

уреди

Вадуц за првпат се споменува во ракопис од XII век како „Фардуцес“ (Farduzes). Но како и да е се мисли дека е основан во XIII век од страна на Грофот од Верденберг.