Малабо е главниот град на африканската држава Екваторска Гвинеја. Малабо не е најголем град во државата и се наоѓа на северниот брег на островот Биоко.[1]. Во минатите 10 години, населението на Малабо значително се зголемило и денес има околу 100.000 жители.

Малабо
Malabo
Skyline of Малабо Malabo
Координати: 3°45′7.43″N 8°46′25.32″E / 3.7520639° СГШ; 8.7737000° ИГД / 3.7520639; 8.7737000
ДржаваЕкваторска Гвинеја
ПокраинаБиоко Норте
Основан1827 (како „Санта Изабела“)
Сегашно имеод 1973
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Часовен појасWAT (UTC+1)

ГалеријаУреди

КлимаУреди

Климатски податоци за Малабо
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 31
(88)
32
(90)
31
(88)
32
(90)
31
(88)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
31
(88)
30
(86)
Сред. дневна °C (°F) 25
(77)
26
(79)
26
(79)
26
(79)
25
(77)
25
(77)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
25
(77)
25
(77)
24.9
(76.8)
Прос. ниска °C (°F) 19
(66)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
22
(72)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
22
(72)
21
(70)
21
(70)
Прос. дожд мм (ин) 42
(1.65)
33
(1.3)
110
(4.33)
187
(7.36)
179
(7.05)
224
(8.82)
284
(11.18)
188
(7.4)
277
(10.91)
238
(9.37)
92
(3.62)
36
(1.42)
1.890
(74,41)
Прос. бр. дождливи денови (≥ 0,1 мм) 4 4 11 14 18 21 21 18 23 20 13 5 172
Прос. релативна влажност (%) 86 85 90 89 87 90 90 92 95 94 93 91 90.2
Сред. бр. сончеви часови месечно 148.8 152.5 108.5 120.0 117.8 69.0 46.5 58.9 48.0 68.2 99.0 139.5 1.176,7
Извор: Climate & Temperature[2]

НаводиУреди

  1. Malabo at britannica.com
  2. „Malabo, Equatorial Guinea“. Climate & Temperature. Посетено на 13 August 2012.

Надворешни врскиУреди

Координати: 3°45′N 8°47′E / 3.750° СГШ; 8.783° ИГД / 3.750; 8.783