15°25′S 28°17′E / 15.417° ЈГШ; 28.283° ИГД / -15.417; 28.283

Лусака
Lusaka
Поглед кон Лусака
Поглед кон Лусака
Координати: 15°25′S 28°17′E / 15.417° ЈГШ; 28.283° ИГД / -15.417; 28.283
ДржаваЗамбија
ПокраинаЛусака
Основан1905
Градски статус25 август, 1960
Управа
 • ГрадоначалникРоберт Чиквелете
Површина
 • Вкупна70 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&100000000000012790000001.279 м
Население (2007)
 • Вкупно3,100,000
 • Густина44.285,7/км2 (1,146,990/ми2)
Час. појасSAST (UTC+2)
Повик. бр.(1)
Мреж. место[2]

Лусака е главниот град на јужноафриканската држава Замбија. Во Лусака доминантни се англискиот и њанџа јазик. Лусака се наоѓа во јужниот дел од државата на надморска височина од 1279 метри. Лусака има население од околу 3.100.000 жители. Градот е комерцијален центар, седиште на владата на Замбија и транспортен центар.

Галерија уреди

Збратимени градови уреди

Клима уреди

Климатски податоци за Лусака
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 39.6
(103.3)
36.4
(97.5)
33.6
(92.5)
33
(91)
32
(90)
29.9
(85.8)
29.7
(85.5)
33.5
(92.3)
38.5
(101.3)
37.2
(99)
38.6
(101.5)
33.9
(93)
39.6
(103.3)
Прос. висока °C (°F) 27.4
(81.3)
27.4
(81.3)
27.5
(81.5)
27.1
(80.8)
25.8
(78.4)
23.8
(74.8)
24
(75)
26.5
(79.7)
30.3
(86.5)
31.7
(89.1)
30.4
(86.7)
27.7
(81.9)
27.5
(81.5)
Сред. дневна °C (°F) 21.5
(70.7)
21.5
(70.7)
21.1
(70)
19.9
(67.8)
17.4
(63.3)
15.2
(59.4)
14.9
(58.8)
17.3
(63.1)
21.3
(70.3)
23.5
(74.3)
23.4
(74.1)
21.7
(71.1)
19.9
(67.8)
Прос. ниска °C (°F) 17.6
(63.7)
17.4
(63.3)
16.4
(61.5)
14
(57)
10.7
(51.3)
7.8
(46)
7.2
(45)
9.2
(48.6)
12.9
(55.2)
16.2
(61.2)
17.4
(63.3)
17.8
(64)
13.7
(56.7)
Најниска забележана °C (°F) 13
(55)
12.9
(55.2)
10
(50)
8
(46)
5.4
(41.7)
0.2
(32.4)
0.7
(33.3)
2.8
(37)
5.8
(42.4)
9
(48)
10.8
(51.4)
10.4
(50.7)
0.2
(32.4)
Прос. врнежи мм (ин) 245.4
(9.661)
185.9
(7.319)
95
(3.74)
34.7
(1.366)
3.1
(0.122)
0
(0)
0.1
(0.004)
0.4
(0.016)
1.7
(0.067)
18.4
(0.724)
89.3
(3.516)
208.1
(8.193)
882.1
(34.728)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1 мм) 18 15 10 3 0 0 0 0 0 2 8 16 72
Прос. релативна влажност (%) 82.3 82.5 80.7 75.8 69.3 65.2 61.1 53.6 46.3 48.6 60.2 78.6 67
Сред. бр. сончеви часови месечно 176.7 168 220.1 246 275.9 270 294.5 303.8 291 272.8 234 182.9 2.935,7
Извор: NOAA [2]

Наводи уреди

  1. [1]
  2. „LUSAKA INTERNATIONAL AIRPORT Climate Normals 1961-1990“. NOAA. Посетено на November 6, 2012.

Надворешни врски уреди