Сиера Леоне (англиски: Sierra Leone), или официјално Република Сиера Леоне (англиски: Republic of Sierra Leone) — држава во Западна Африка. Сиера Леоне се граничи со Гвинеја на североисток, Либерија на југоисток, а на југозапад излегува на Атлантскиот Океан. Сиера Леоне е уставна република, каде на непосредни избори се избира ценстралната и локалната власт. Сиера Леоне има тропска клима со разновидни земјишни облици, од савани до прашуми. Државата има вкупна површина од 71.740 км2[4] со проценето население од околу 6 милиони (2011).[5][6] Главен и најголем град во државата е Фритаун.

Република Сиера Леоне
Republic of Sierra Leone  (англиски)
Знаме Грб
ГеслоUnity, Freedom, Justice  (англиски)
"Единство, Слобода, Правда"
Химна

Местоположбата на  Сиера Леоне  (темносина) – во Африка  (светлосина и темносива) – во Африканска Унија  (светлосина)  —  [Легенда]
Местоположбата на  Сиера Леоне  (темносина)

– во Африка  (светлосина и темносива)
– во Африканска Унија  (светлосина)  —  [Легенда]

Главен град
(и најголем)
Фритаун
08°30′N 12°06′W / 8.500° СГШ; 12.100° ЗГД / 8.500; -12.100
Службен јазик англиски
Национални јазици
Народности (2008)
Демоним Сиералеонец
Уредување претседателска уставна република
 •  Претседател Ернест Бај Корома
 •  Потпретседател Самуел Сам-Сумана
Законодавство Парламент
Независност од Обединетото Кралство 
 •  Доминион 27 април 1961 
 •  Објавување 19 април 1971 
Површина
 •  Вкупна 71.740 км2 (117.)
 •  Вода (%) 1.1
Население
 •  проценка за 2015 г. 8.059.155[1] (102.)
 •  Попис 2013 6.190.280 
 •  Густина 112 жит/км2 (114.)
БДП (ПКМ) проценка за 2018 г.
 •  Вкупен $12,177 млд.[2] 
 •  По жител $1.608[2] 
БДП (номинален) проценка за 2018 г.
 •  Вкупно $3,824 млд.[2] (155.)
 •  По жител $505[2] 
Џиниев коеф. (2018)35.7[3]
среден
ИЧР (2019) 0.452
низок · 182.
Валута Леоне (SLL)
Часовен појас GMT (UTC+0)
Се вози на десноa
НДД .sl
Повик. бр. +232
а. од 1 март 1971.

Населението на Сиера Леоне е составено од 16 различни етнички групи. Сепак, најголеми и највлијателни етнички групи во државата се Темнејците и Мендејците.[7] Темнејците живеат воглавно во северот, а Мендејците во југоистокот на државата.

Службен јазик во Сиера Леоне е англискиот. Англискиот се користи и во училиштата. Сепак, најзборуван е креолскиот јазик крио. Јазикот е мешавина на англискиот и староседелскиоте африкански јазици. Овој јазик е главен меѓуетнички јазик и го зборуваат околу 90% од населението на државата.[8]

Потекло на поимотУреди

Името на државата потекнува од времето на првите доселувања на Европејците во областа. Во 1462 година, Португалецот Педро де Синтра на областа околу главниот град Фритаун ја именувал како Serra de Leão (португалски за „лавовска планина“).[9] Денешното име на државата е италијанска верзија на името.

ИсторијаУреди

Според археолошките ископувања и истражувања, територијата на денешната држава Сиера Леоне била населена уште пред 2.500 години,[10] главно од различни номадски племиња по потекло од Централна Африка.[11] Постојат и податоци според кои на овие територии во околу 9 век п.н.е. на овие простори бил обработуван металот како суровина.[12] Во 1462 година португалскиот морепловец Педро де Синтра престигнал на бреговите на Сиера Леоне. Многу бргу биле основани поголем број на европски трговски бази односно станици. Во 1787 година од страна на британците бил основан Фритаун. Во текот на XVIII век, територијата била широко реколонизирана со афроамерикански калвинисти од Нова Шкотска, кои учествувале на страна на Велика Британија за време на војната за американската независност. Во 1790-тите се одржале избори, на кои право на глас имале и црнците, како и жените.[13] Во 1808 година земјата станала британска колонија. Својата независност земјата ја добила на 27 април 1961 година. Во 1991 година започнал вооружен конфликт помеѓу владата на Револуционерниот обединет фронт кој пак се борил, со поддршка на Либија, за праведна распределба на приходите добиени од продажбата на дијаманти.

Географија и климаУреди

 
Топографска карта на Сиера Леоне

Сиера Леоне е држава која се наоѓа во Западна Африка. На север и на североисток државата се граничи со Гвинеја, на југ и југоисток со Либерија и на запад излегува на Атлантскиот Океан.[14] Главен град на Сиера Леоне е Фритаун, кој воедно е и најголем град. Втор најголем град е Бо.

Сиера Леоне има вкупна површина од 71.740 км2, од кои 120 киломери квадратни се вода.[8] Државата има 4 различни географски региони. Источниот дел на Сиера Леоне е висорамнина, со присуство на високи планини. Највисока точка е Монт Бинтумани со 1948 метри надморска височина. Сливниот басен на реката Моа ги опфаќа јужните предели на овој регион.

Средишниот дел на земјата е низини, каде има прашуми, но и обработлива земја.[14] Овој предел опфаќа околу 43% територијата на земјата. Северниот дел од овој предел понекогаш се смета за дел од екорегионот Гвинејски шумско-савански мозаик. Во западните делови на Сиера Леоне се наоѓа брегот на државата и тој е долг околу 400 километри. Брегот овозможува трговија на ресурси и потенцијал за туризам. Главниот град се наоѓа на крајбрежјето.

Климата во државата е тропска, каде има два циклусаː дождлива сезона (од мај до ноември) и сува сезона (од декември до мај). За време на сушните периоди има појава на силни ветришта од Сахара и ноќните температури може да достигнат до 16 степени. Просечната температура во земјата е 26 степени целзиусови.[15][16]

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

 
Покраините во Сиера Леоне.

Сиера Леоне е составена од 4 региони: Северна покраина, Јужна покраина, Источна покраина и Западна област. Првите три се поделени на 12 окрузи, а тие се поделени на 149 поглаварства (chiefdoms). Локалната власт е избрана на директни избори.[17][18] Западната област има 13 окружни совети, а тие пак секој по 12 окрузи и 6 општини: Фритаун, Бо, Бонте, Кенема, Коиду и Макени.[17]

округ гл. град површина км2 покраина население
(попис 2004)[19]
население
(проценка 2010)
Бомбали Макени 7,985 Северна 408,390 434,319[20]
Коинадугу Кабала 12,121 265,758 251,091[21]
Порт Локо Порт Локо 5,719 455,746 500,992[21]
Тонколили Магбурака 7,003 347,197 385,322[22]
Камбија Камбија 3,108 270,462 313,765[23]
Кенема Кенема 6,053 Источна 497,948 545,327[24]
Коно Коиду 5,641 335,401 352,328[25]
Каилахун Каилахун 3,859 358,190 409,520[25]
Бо Бо 5,473.6[26] Јужна 463,668 561,524[27]
Бонте Матру Џонг 3,468 129,947 140,845[28]
Пуџехун Пуџехун 4,105 228,392 252,390
Мојамба Мојамба 6,902 260,910 252,390
Урбан округ на Западната област Фритаун 3,568 Западна област 1,272,873 1,473,873
Рурален округ на западната област Ватерло 4,175 174,249 205,400


СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според податоци од 2006 година, населението на Сиера Леоне изнесува 6,294,774 луѓе. Во земјата живеат неколку етнички групи, но најголемиот дел од нив се црнци, со околу 90%. Останатите 10% припаѓаат на креолите. Службен јазик во земјата е англискиот.

РелигијаУреди

Извори:[1][2][3]
Религија во Сиера Леоне[29][30]
религија %
Ислам
  
70 %
Христијанство
  
25 %
Традиционална африканска религија
  
5 %

Најголема религија во државата е Исламот[29][31][32], а Христијанството е значајна малцинска религија. Според Истражувачкиот центар Пју, околу 71,3% од вкупното население на државата се Муслимани (4,059,000).[33] Според американскиот Стејт Департмент, околу 60% од населението се Муслимани,[34] додека од 20 до 30% од населението се Христијани, и од 5 до 10% се анимисти.

Според „Извештајот за меѓународната верска слобода во Сиера Леоне“ од 2007 од УНХЦР[30] околу 60% се Муслимани, 20 до 30% Христијани и 5 до 10% други религии. Се проценува дека голем број на луѓе ги измешале Исламот и Христијанството со локалните религии. Најголемиот број од Христијаните во Сиера Леоне се Протестанти[35][35][36][37]

Сиера Леоне е една од најтолерантните држави во поглед на верата во Африка и светот. Муслиманите и Христијаните заедно живеат.[38][39][40] Така на пример, претседателот на државата е Христијанин. Религиското насилство е многу ретко во државата.[41] Државата гарантира верска слобода. Државата е секуларна и нема официјална религија.

КултураУреди

НаводиУреди

 1. Official projection (medium variant) for the year 2013 based on the population and housing census held in Sierra Leone on December 4, 2004 Архивирано на 30 јули 2013 г.. statistics.sl. page 13.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Sierra Leone“. International Monetary Fund. Посетено на 18 April 2013.
 3. „Gini Index“. World Bank. Посетено на 2 March 2011.
 4. Encarta Encyclopedia. Sierra Leone. Архивирано од изворникот на 2008-02-28. Посетено на 19 February 2008.
 5. Sierra Leone profile. Bbc.co.uk (8 December 2011). Посетено на 15 August 2012.
 6. The World Guide. „Sierra Leone Geography“. Архивирано од изворникот на 2009-01-12. Посетено на 19 February 2008.
 7. Provinces Архивирано на 9 септември 2013 г.. audiencescapes.org. Посетено на 27 August 2013.
 8. 8,0 8,1 „Sierra Leone“. The World Factbook. CIA. Архивирано од изворникот на 2015-10-16. Посетено на 15 September 2011.
 9. Kingfisher Geography encyclopedia. ISBN 1-85613-582-9. p. 180
 10. Countries and Their Cultures. "Culture of Sierra Leone". Посетено на 2008-02-22.
 11. Encyclopaedia Britannica. "Sierra Leone History". Посетено на 2008-02-19.
 12. Encyclopedia of the Nations. "Sierra Leone - History". Посетено на 2008-02-22.
 13. Sierra Leone’s struggle for progress
 14. 14,0 14,1 LeVert, Suzanne (2007). Cultures of the World: Sierra Leone. Marshall Cavendish. стр. 7. ISBN 978-0-7614-2334-8.
 15. Blinker, Linda (2006). Country Environment Profile (CEP) Sierra Leone. Freetown, Sierra Leone: Consortium Parsons Brinckerhoff. стр. 12. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 2 July 2013.
 16. LeVert, Suzanne (2006). Cultures of the World: Sierra Leone. Marshall Cavendish. стр. 8–9. ISBN 978-0-7614-2334-8.
 17. 17,0 17,1 Renner-Thomas, Ade (2010). Land Tenure in Sierra Leone: The Law, Dualism and the Making of a Land Policy. AuthorHouse. стр. 6–7. ISBN 978-1-4490-5866-1.
 18. „ActionAid launches Perception survey as new local councils struggle to survive“. ActionAid. Посетено на 26 February 2011.[мртва врска]
 19. „Final Results 2004 population and housing census“ (PDF). Statistics Sierra Leone. стр. 3. Посетено на 9 June 2008.
 20. „Bombali – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 21. 21,0 21,1 „Port Loko“. World-gazetteer.com. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 22. „Tonkolili – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 23. „Kambia – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 24. „Kenema – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 25. 25,0 25,1 „Kailahun – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 26. „Bo District“. Sierra Leone Encyclopedia (UN and Government of Sierra Leone). July 2007. Архивирано од изворникот на 2010-05-04. Посетено на 6 June 2008.
 27. „Bo – profile of geographical entity including name variants“. World Gazetteer. Посетено на 20 May 2012.[мртва врска]
 28. „Bonthe“. World-gazetteer.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-16. Посетено на 20 May 2012.
 29. 29,0 29,1 71% of Sierra Leoneans are Muslims « Oluseguntoday's Blog. Oluseguntoday.wordpress.com (13 October 2009). Посетено на 15 August 2012.
 30. 30,0 30,1 United Nations High Commissioner for Refugees. „2010 Report on International Religious Freedom – Sierra Leone“. UNHCR.org. Посетено на 20 May 2012.
 31. Islam In Sierra Leone Information, Videos, Pictures and News. Rtbot.net. Посетено на 15 August 2012.
 32. Sama Banya wants Awareness Times to call Tom Nyuma a Buffoon Архивирано на 6 октомври 2014 г.. News.sl (18 April 2012). Посетено на 15 August 2012.
 33. „Mapping The Global Muslim Population“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-19. Посетено на 20 May 2012.
 34. „US Department of State estimate“. State.gov. 14 September 2007. Посетено на 20 May 2012.
 35. 35,0 35,1 „United Methodists elect bishop for Sierra Leone“. UMC.org. 2008-12-22. Посетено на 2013-09-23.
 36. „Methodist Church Sierra Leone — World Council of Churches“. Oikoumene.org. 2013-01-28. Посетено на 2013-09-23.
 37. „Crosspoint United Methodist Church – Welcome » Sierra Leone“. Xpointumc.org. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 2013-09-23.
 38. Samba, Augustine (4 July 2013) “Sierra Leone’s Religious Tolerance is Superb”…Says UN Special Rapporteur: Sierra Leone News Архивирано на 26 јуни 2015 г.. News.sl.
 39. United Nations News Centre - Inter-religious cooperation can be vital asset for rebuilding Sierra Leone &#8211 UN expert. Un.org (5 July 2013). Посетено на 27 August 2013.
 40. Jalloh, Ahmed Ramadan (11 June 2013) Religious tolerance in Sierra Leone – A blessing from God Архивирано на 2 јуни 2017 г.. Newstime Africa. Посетено на 27 August 2013.
 41. Inter-Religious Cooperation to Rebuild Sierra Leone | Scoop News. Scoop.co.nz (8 July 2013). Посетено на 27 August 2013.

ЛитератураУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Влада
Општо
Медија
Туризам