Кингстаун со население од 15.900 е главно пристаниште на островот Свети Винсент и главен град на државата Свети Винсент и Гренадини. Градот се наоѓа на 13°10′N 61°14′W / 13.167° N; 61.233° W / 13.167; -61.233.

Кингстаун
Kingstown
Кингстаун
Кингстаун
Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines Location Map
Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines Location Map
Координати: 13°10′N 61°14′W / 13.167° N; 61.233° W / 13.167; -61.233
ДржаваСвети Винсент и Гренадини
ОстровСвети Винсент
Население (1999)
 • Вкупно15,900

ПоврзаноУреди