Бразавил (француски: Brazzaville) е главниот град на Република Конго. Градот се наоѓа на реката Конго и е најголем град во државата. Во 2001 година, градот имал население од 1.018.541, додека заедно со предградијата имал околу 1,5 милиони.[1] Реката Конго е всушност граница со ДР Конго, па така на едниот брег е градот Бразавил, додека на спротивниот брег е главниот град на ДР Конго - Киншаса. Една третина од Конго живее во градот и е дом на 40 % од неземјоделското производство во државата. Бразавил е административен и финансиски центар на државата. Киншаса и Бразавил се развиле како два посебни града.

Бразавил
Бразавил од птичја перспектива
Бразавил од птичја перспектива
Бразавил is located in Република Конго
Бразавил
Бразавил
Координати: 4°16′S 15°17′E / 4.267° ЈГШ; 15.283° ИГД / -4.267; 15.283
ДржаваРепублика Конго
Управа
 • ГрадоначалникУгес Нгуелонделе
Површина
 • Градска100 км2 (40 ми2)
Население (2001)[1][2]
 • Градско1,018,541
 • Густина10.185,4/км2 (263,800/ми2)
 • Градскo1,5 милиони
Бразавил (2005)

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 (француски) Republic of Congo, Centre National de la Statistique et des Études Économiques (CNSEE). „Répartition de la population par Départements et Communes en 1984 et projetée de 2000 à 2015“. Посетено на 2007-06-30.
  2. (француски) Website of Unité de Pilotage du Processus d'Elaboration et de mise œuvre de la Stratégie pour la Réduction de la Pauvreté (UPPE-SRP). „Monographie de la Ville de Kinshasa“. Архивирано од изворникот (SWF) на 2006-05-15. Посетено на 2007-01-19.

Користена литература

уреди
  • Chavannes, Charles de. (1929) “Le Sergent Sénégalais Malamine.” Annales de l’Académie des Sciences Coloniales, vol. 3:159-187.
  • Petringa, Maria. (2006) Brazza, A Life for Africa (2006) ISBN 978-1-4259-1198-0
  • Tiepolo, M. (1996) "City Profile: Brazzaville" in Cities v. 13, pp. 117–124
  • Brisset-Guibert, Hervé (2007) Brazzaville petit guide historique, in the site www.presidence.cg ("palais presidentiel")

Надворешни врски

уреди