Душанбе (порано Душамбе или Сталинабад) е главен и најголем град на Таџикистан. Населението брои 661.100 жители. Името доаѓа од персискиот збор за понеделник бидејќи градот е популарен по големиот број на луѓе што доаѓаат по пазарите во Душанбе во понеделник, кој е пазарен ден.

Душанбе
Поглед на Дворецот на нацијата
Поглед на Дворецот на нацијата
Амблем на Душанбе
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Таџикистан" does not existМестоположба на Душанбе во Таџикистан
Координати: 38°32′12″N 68°46′48″E / 38.53667° СГШ; 68.78000° ИГД / 38.53667; 68.78000
Држава Таџикистан
Површина
 • Градска1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000706000000706 м
Население (2020)[1]
 • Градско863,400
 • Густина0,69/км2 (1,8/ми2)
 • Метро1 051 200
Час. појасТаџикистанско време (UTC+5)
 • Лете (ЛСВ)Таџикистанско време (UTC+5)
Мреж. местоdushanbe.tj

Наводи уреди

  1. Population of the Republic of Tajikistan as of 1 January, State Statistical Committee, Dushanbe, 2012 (руски)