Џенин (арапски:جنين) — град во северниот дел на Западниот Брег во Палестина. Тој претставува административен центар на истоимената провинција и воедно е главен земјоделски центар, кон кој гравитираат околните населени места. Во 2007. година, градот брои 39,004 жители. Џенин е под управа на Палестинската Самоуправа. Џенин бил изграден врз урнатините на Канаанскиот град Аин Џеним. Во околината се пронајдени и архелошки остатоци, кои датираат од различни историски периоди.

Џенин
جنين
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Палестина" does not exist
Координати: 32°27′42″N 35°18′4″E / 32.46167° СГШ; 35.30111° ИГД / 32.46167; 35.30111
градотЏенин
Население (2006)
 • Вкупно39,000
Повик. бр.+970-4
Џенин, 1880

Наводи уреди

Palestine remembered