Сантјаго, офиц. Сантјаго де Чиле (шпански: Santiago de Chile) — главен град на Чиле и центар на најголемата контрибуција на државата — Големо Сантјаго. Сместено е во средината на државата, на надморска височина од 520 м. Иако е административен центар, законодавната власт се наоѓа во градот Валпараисо.

Сантјаго
Flag of Santiago
Грб на Сантјаго
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Чиле" does not existЛокација во Чиле
Координати: 33°27′S 70°40′W / 33.450° ЈГШ; 70.667° ЗГД / -33.450; -70.667
Земја Чиле
Основање12 февруари 1541
Површина
 • Градска6,410 км2 (247,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000521000000521 м
Население (2009)
 • Градско5,145,599
 • Густина8,470/км2 (21,925/ми2)
 • Градскo5,1 милиони
 • Метро7,2 милиони
Час. појасCLT (UTC−3)
Поштенски код8320000
Повик. бр.+56 2
Мреж. местоМатична страница

Апроксимирано од две декади непреќинлив економски развој градот е престорен во еден од најмодерните центри на Јужна Америка со екстензивиран приградски развој, градот има многу шопинг центри, и импресивна вискоградбена архитектура. Градот ја има една од најмодерните Неалатина транспортна архитектура. Сантјаго е седиште на важни компании како управа на нивните регионални експозитури.

Историја

уреди
 
Основањето на Сантјаго во 1541. Слика на Педро Лира

Сантјаго е основан од страна на Шпанскиот конквистадор Педро де Валдивија на 12 февруари во 1541 година под името Сантјаго дел Нуево Екстремо како респект на Св. Јован и Екстрамадура, родното место на Валдивија во Шпанија. Церемонијата на основање на градот е одржана ридот Хуелен (подоцна преименуван во Церо Санта Лусија). Валдивија ја избрал локацијата на Сантјаго поради климата на областа. Првите градби се издигнати со помошта на домордното население Пицунче. Градот е изграден на рефлексија на традиционалната шпанска архитектура во американските колонии. Советот на градот станал и администрација на цело Чиле додека шпанците ги продолжувале освојувањата на југ. Советот ги загубил административните и воени права кога шпанскиот крал именувал управник на Чиле. Поради тоа што резиденцијата на управникот била во градот, градот станал и престолнина на Кралство Чиле. 11 септември 1541 г. градот е уништен од домородците. Во 1550-тите градот се консолидирал благодарение на изградбата на пристаништето Валпараисо. Шпанскиот крал го признал напредокот на градот и му ја подигнал титулата од населено место во град на 5 април 1552. Градот бил разрушуван од земјотреси во 1647 и во 1730. По војната за независност (1810-1818) Сантјаго станал главен град на Чилеанската Република. Во 19 век бил мал град со малку згради, цркви и цивилни згради. Забележителности биле изградени во 1910 за време на славењето на независноста од Шпанија. Трансформацијата во модерна агломерација почнала во 1930. Во денешни денови е еден од најважните финансиски центри на Латинска Америка.

Демографија

уреди

Урбаната агломерација на Сантјаго нараснала од 902.000 жители во 1940 г. на 2.820.800 жители во 1970 г., до 4.750.000 во 1992 г. Во 2006 достигнува 6.670.000 жители.