Хамилтон (Бермуда)

главен град на Бермуда

Хамилтон (англиски: Hamilton) е главен град на британската прекуморска територија Бермуда. Градот има околу 854 жители[1]. Хамилтон е основан во 1790 година.

Поглед кон општинската зграда

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „2016 Population and Housing Census Report“ (PDF). Government of Bermuda, Department of Statistics. Посетено на 11 March 2020.