Ангила

британска прекуморска територија во Карибите
(Пренасочено од Ангвила)

Ангвила (англиски: Anguilla) — британска прекуморска територија во Карипското Море.[3] Ангила е остров, или група острови, кои се најсеверните Заветрени Острови, дел од Карипските Острови. Ангила се наоѓа источно од Порторико и Девствените Острови и северно од Свети Мартин. Територијата Ангвила ги зафаќа главниот остров Ангвила заедно со уште неколку помали острови и островчиња кои немаат постојано население. Главен град на Ангвила е Вали и вкупната површина на Ангила е 91 километар квадратен[4] со население од околу 13.500 (проц. за 2006).

Ангвила
Знаме Грб
Гесло"Сила и истрајност"
ХимнаБоже, чувај ја Кралицата
Национална песна: Боже, чувај ја Ангвила a
Главен градВали
Службен јазик англиски
Народности ([1])
Демоним Ангвилец
Уредување британска прекуокеанска територијаb
 •  Гувернер Кристина Скотт
 •  Заменик-гувернер Стнелу Рејд
 •  Главен министер Хјуберт Хјус
 •  Одговорен министерc (В.Б.) Марк Симондс
Основана
 •  Прекуокеанска територија 1980 
Површина
 •  Вкупна 91 км2 (220th)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2006 г. 13,600[2] (215-та)
 •  Густина 132 жит/км2 (н.п.)
БДП (ПКМ) проценка за 2004 г.
 •  Вкупен $108.9 милиони 
 •  По жител $8,800 
Валута источнокарипски долар (XCD)
Часовен појас (UTC-4)
Се вози на лево
НДД .ai
Повик. бр. +1-264
а. „National Song of Anguilla“. Official Website of the Government of Anguilla. Архивирано од изворникот 2011-07-23. Посетено на 10 July 2011.
б. поточно парламентарна демократска зависна уставна монархија.
в. За прекуокеанската територија на британската влада.

Потекло на поимотУреди

Името на островот доаѓа од италијанскиот поим anguilla, што значи „јагула“ поради неговиот облик.[5] Според највеќето извори, ова име му го дал Кристофер Колумбо.[6]

ОстровиУреди

 
Карта на Ангвила.

НаводиУреди

  1. Anguilla World Fact Book
  2. Country Profile: Anguilla, Travel & Living Abroad, Foreign & Commonwealth Office
  3. „Introduction ::Anguilla“.
  4. http://www.umsl.edu/services/govdocs/wofact92/wf930012.txt
  5. „CIA World Factbook- Anguilla“. Посетено на 11 July 2019.
  6. Law (1999).

ПоврзаноУреди