Нук (во превод: "Полуостровот", на дански: Godthåb преведено: "Добра надеж") е главен и најголем град на Гренланд, и седиштето на владата и на општината Сермерсок. Градот има население од 17.834 (од јануари 2009), од кои 14.862 биле родени во Гренланд. Ова го прави еден од најмалите главни градови во светот по бројот на населението.

Нук
Nuuk
Град
Центар на Нук
Центар на Нук
Знаме на Нук NuukГрб на Нук Nuuk
Прекар(и): Godthåb (Добра надеж)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Greenland" does not existМестоположба на Гренланд
Координати: 64°10′N 51°44′W / 64.167° СГШ; 51.733° ЗГД / 64.167; -51.733
ПокраинаГренланд
Населено2000 п.н.е.
Управа
 • ГрадоначалникАси Чемниц Наруп
Површина
 • Град105,000 км2 (41,000 ми2)
Население (јануари 2009)
 • Град17,834
 • Метро18,039
Час. појасUTC−3 (UTC-3)
Мреж. местоhttp://www.nuuk.gl

Наводи

уреди