Белмопан е главен град на Белизе и има околу 14.000 жители.

Белмопан
Град
Град Белмопан
Знаме на Белмопан
Знаме
Прекар(и): Градинарски град
Гесло: Град на ветувањето („City of Promise“)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Белизе" nor "Шаблон:Location map Белизе" existsМестоположба на Белмопан во Белизе
Координати: 17°15′5″N 88°46′1″W / 17.25139° СГШ; 88.76694° ЗГД / 17.25139; -88.76694Координати: 17°15′5″N 88°46′1″W / 17.25139° СГШ; 88.76694° ЗГД / 17.25139; -88.76694
Земја Белизе
ОкругКајо
ЕдиницаБелмопан
Основан1970
Управа
 • ГрадоначалникСимеон Лопез (UDP)
Надм. вис.&1000000000000007600000076 м
Население (2009)
 • Вкупно14,606[1]
Часовен појасЦентрален (UTC-6)
Повик. бр.501 +8

Се наоѓа на надморска висина од 76 метри.[2] Бил изграден источно од истоимената река, 80 километри од брегот на Карипското Море, каде се наоѓа поранешниот главен град на Белизе - Белизе. Градот Белизе бил седиште на државата Белизе сè до неговото уништување од ураган во 1961 година.[2][3] Владата се преселила во Белмопан во 1970.[4] Зградата на народното собрание е дизајнирана така што претставува предколумбиски мајански храм. Белмопан е еден од најмалите главни градови во светот.

НаводиУреди

  1. "Податоци од попис". Archived from the original on 11 јануари 2013.
  2. 2,0 2,1 "travel-central-america.net". travel-central-america.net. Посетено на 1 октомври 2013.
  3. „Ураганот со три имиња“
  4. "belmopanbelize.com". belmopanbelize.com. Archived from the original on 22 јули 2010. Посетено на 1 октомври 2013.

Надворешни врскиУреди