Американска Самоа

Американска Самоа или Источна Самоа се група на острови во Тихиот Океан кои припаѓаат на САД. Најголемиот остров се нарекува Тутуила. Главно и најголемо место е Паго Паго, но административен центар е Фагатого.

Американска Самоа
Amerika Sāmoa / Sāmoa Amelika
Знаме Грб
Гесло"Samoa, Muamua Le Atua"  (Samoan)
"Самоа, Господ нека е прв"
ХимнаThe Star-Spangled Banner, Amerika Samoa
Местоположба на Американска Самоа
Главен градПаго Паго1
Службен јазик англиски, самоански
Демоним Американски Самоанци
Уредување
 •  Претседател Барак Обама
 •  Гувернер Тогиола Тулафоно
 •  Заменик гувернер Ипуласи Аитофеле Суниа
Територија на САД
 •  Трипартиска конвенција 1899 
Површина
 •  Вкупна 199 км2 (212-та)
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за 2009 г. 65,628 (196)
 •  Попис 2000 57,291 
 •  Густина 326 жит/км2 (35-та)
Валута американски долар (USD)
Часовен појас (UTC-11)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC)
НДД .as
Повик. бр. +1-684
1. Фагатого е седиште на владата.

Потекло на поимот

уреди

Историја

уреди

Географија и клима

уреди

Американска Самоа е составена од следниве острови:

  • Тутуила, население од 55,876 (2000).
  • Ауну, население од 476 (2000).
  • Тау, население од 873 (2000).
  • Офу-Олосега, население од 289 (2000) на Офи и население од 216 (2000) на Олосега.
  • Роуз ненаселен атол.
  • Свејнс, население од 37 жители.

Политички систем

уреди

Административна поделба

уреди

Економија

уреди

Население, јазик и религија

уреди

Култура во Американска Самоа

уреди

Музика во Американска Самоа

уреди

Спорт во Американска Самоа

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Поврзано

уреди