Отвори го главното мени

Американска Самоа или Источна Самоа се група на острови во Тихиот Океан кои припаѓаат на САД. Најголемиот остров се нарекува Тутуила. Главно и најголемо место е Паго Паго, но административен центар е Фагатого.

Американска Самоа
Amerika Sāmoa / Sāmoa Amelika
Знаме Грб
Гесло"Samoa, Muamua Le Atua"  (Samoan)
"Самоа, Господ нека е прв"
ХимнаThe Star-Spangled Banner, Amerika Samoa
Главен градПаго Паго1
Службен јазик англиски, самоански
Демоним Американски Самоанци
Уредување
 •  Претседател Барак Обама
 •  Гувернер Тогиола Тулафоно
 •  Заменик гувернер Ипуласи Аитофеле Суниа
Територија на САД
 •  Трипартиска конвенција 1899 
Површина
 •  Вкупна 199 км2 (212-та)
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за 2009 г. 65,628 (196)
 •  Попис 2000 57,291 
 •  Густина 326 жит/км2 (35-та)
Валута американски долар (USD)
Часовен појас (UTC-11)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC)
НДД .as
Повик. бр. +1-684
1. Фагатого е седиште на владата.

ЕтимологијаУреди

ИсторијаУреди

Географија и климаУреди

Американска Самоа е составена од следниве острови:

  • Тутуила, население од 55,876 (2000).
  • Ауну, население од 476 (2000).
  • Тау, население од 873 (2000).
  • Офу-Олосега, население од 289 (2000) на Офи и население од 216 (2000) на Олосега.
  • Роуз ненаселен атол.
  • Свејнс, население од 37 жители.

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

ЕкономијаУреди

Население, јазик и религијаУреди

Култура во Американска СамоаУреди

Музика во Американска СамоаУреди

Спорт во Американска СамоаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

ПоврзаноУреди


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров