Аман (арап. عمان Ammān) е главен град на Кралството Јордан. Градот брои околу 1 200 000 жители. Аман е трговски, производствен и административен центар на Јордан.

Аман
عَمّان
Град
Амблем на Аман
Амблем
Држава Јордан
Основан7250 п.н.е.
Управа
Површина
 • Вкупна1.680 км2 (650 ми2)
Најг. вис.&100000000000011000000001.100 м
Најм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2021)
 • Вкупно4,061,150
 • Густина2.380/км2 (6,200/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код11110-17198
Повик. бр.+962(6)
Мреж. местоGreater Amman Municipality

Историја уреди

Градот бил под власта на Асирците, персијците и Македонците. Тоа означува дека бил под големо влијание на различни цивилизации. Градот е древна амонска престолнина, а своевремено позната и како Рабат-Амон. Во време на Римското Царство, градот бил регионален центар познат по името Филаделфија по Птоломеј I Филаделфиј. Бил познат по тоа што се простирал на седум рида, како седумте рида на Рим.

Денес Аман е современ град, во кој живеат Муслимани и Христијани. Во градот има модерни згради, но и згради со стара архитектура. Градот се наоѓа на неколку километри од реката Јордан каде Исус Христос бил крстен од Јован Крстител. Во денешно време, градот е преполн со контрасти помеѓу модерното и древното.

Знаменитости уреди

  • Римски амфитеатар (169-177) со капацитет од 5.000 гледачи, која денес претставува туристичка атракција.
  • Тврдина од римскиот и византискиот период,
  • Храм на Хералке (Херкулес)
  • Археолошкиот музеј на Јордан во кој се чуваат најстарите човечки пронајдоци од овие подрачја (стари 700.000 години),
  • Сината Џамија

Географија уреди

Аман се наоѓа во северозападниот дел на Јордан. Градот е изграден на седум ридови.

Наводи уреди

  1. „New Amman mayor pledges 'fair and responsible' governance“. jodantimes.com. 21 August 2017. Архивирано од изворникот 11 August 2018. Посетено на 23 October 2018.
  2. „New Member: Yousef Al-Shawarbeh – Amman, Jordan“. globalparliamentofmayors.org. June 2018. Архивирано од изворникот 24 December 2018. Посетено на 29 December 2018.
  3. Trent Holden, Anna Metcalfe (2009). The Cities Book: A Journey Through the Best Cities in the World. Lonely Planet Publications. стр. 36. ISBN 978-1-74179-887-6. Архивирано од изворникот 18 May 2020. Посетено на 24 August 2017.
  4. „Amman's Street Food“. BeAmman.com. Архивирано од изворникот на 26 September 2015. Посетено на 26 September 2015.