Додома или официјално Урбан округ Додома е главниот град на источноафриканската држава Танзанија. Додома има население од околу 324.357 жители[1] и е главен град на регионот Додома. Во 1973 година започнале да се развиваат плановите за да се префрли главниот град од Дар ес Салам во Додома и во февруари 1996 година националното собрание било префрлено во новиот главен град. Сепак, Дар ес Салам е главен комерцијален центар во државата и седиште на голем број владини институции.

Додома
Катедралата во Додома
Катедралата во Додома
Координати: 6°10′23″S 35°44′31″E / 6.17306° ЈГШ; 35.74194° ИГД / -6.17306; 35.74194
Држава Танзанија
РегионДодома
Управа
 • ГрадоначалникФрансис Мазанда
Површина
 • Земјишна2.576 км2 (995 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно324.347
 • Густина125,9/км2 (3,260/ми2)

Наводи уреди

  1. „Country Profile from the official website of Tanzanian website“. Архивирано од изворникот на 2012-05-29. Посетено на 2009-09-08.

Надворешни врски уреди