Ашхабад (туркменски: Aşgabat, или во минатото Полторатск помеѓу 1919-1927) е главен град на Туркменистан, држава во Средна Азија. Градот има население од 695.300 жители (2001) и се наоѓа помеѓу пустината Каракум и планинскиот венец Копет Даг. Во градот воглавно живеат Туркмени со мала застапеност на Руси, Ерменци, и Азери.

Ашхабад
Aşgabat
Ashgabat, Ashkhabad, Poltoratsk (1919-1927)
Ашхабад is located in Туркменистан
Ашхабад
Ашхабад
Координати: 37°56′N 58°22′E / 37.933° N; 58.367° E / 37.933; 58.367
ДржаваFlag of Turkmenistan.svg Туркменистан
ПровинцијаАхал
основан1818
Население (2012)
 • Вкупно1.031.992

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 37°56′N 58°22′E / 37.933° N; 58.367° E / 37.933; 58.367