Либерија е република во Западна Африка. Има површина од 111,400 км2. Главен град е Монровија. Независна е од 1847 година. Населението е претставено со гвинејска група народи, со околу 20 различни племиња. Религијата е претставена со христијанство, анимизам и тотемизам. Службен јазик е англиски.

Република Либерија
Republic of Liberia

Знаме Грб
Гесло"The love of liberty brought us here"
ХимнаAll Hail, Liberia, Hail!

Местоположба на Либерија
Главен град
(и најголем)
Монровија
6°19′N 10°48′W / 6.317° СГШ; 10.800° ЗГД / 6.317; -10.800
Службен јазик англиски
Демоним либериец
Уредување Република
 •  Претседател Џорџ Веја
 •  Потпретседател ?
Формирање од Афроамериканците 
 •  Колонии на Америка 1821-1842 
 •  Независност (од САД) 26 јули 1847 
Површина
 •  Вкупна 111,369 км2 (103-та)
 •  Вода (%) 13.514
Население
 •  проценка за 2008 г. 3,489,072 (129-та)
 •  Густина 29 жит/км2 (180-ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $1.469 милијарди [1] 
 •  По жител $372[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $836 милиони[1] 
 •  По жител $212[1] 
ИЧР (2015) 0.427[2]
низок · 177ма
Валута Либериски долар (LRD)
Часовен појас GMT
 •  (ЛСВ) н/п (UTC)
Се вози на десно
НДД .lr
Повик. бр. 231

Потекло на поимот

уреди

Историја

уреди
 
Европска карта на Западна Африка, 1736.

Се смета дека голем дел од домородските народи на територијата на денешна Либерија мигрирале во периодот од 12 век до 16 век, главно од Западна Африка. Либерија, во почетокот на 19 век била основана од страна на Американското друштво за колонизација, како земја на ослободените црни робови од САД кои се вратиле назад на африканскиот континент. Во 1847 година Либерија станала независна, а во 19 век на нејзината територија се преселиле околу 13.000 поранешни робови. Доселениците останале одвоени од домашното население, кои ја задржиле својата власт и привилегија во земјата. Земјата била дестабилизирана во 1980 година кога бил извршен државен удар, по кое следувала нестабилниот политички живот во земјата главно поради големиот број на етнички народности. По крајот на Студената војна, во 1989 година во Либерија избувнала граѓанска војна, која војна со прекини од 1997 до 1999 година, траела до 2003 година.

Географија и клима

уреди

Политички систем

уреди

Административна поделба

уреди
 
Карта на грофовиите во Либерија

Либерија е поделена на 15 грофовии (англиски: counties), кои стапиле во сила во 2008 г.[3] Секоја грофовија понатаму се дели на окрузи (districts).

Грофовиите се следниве:

Бр. Грофовија Админ. центар Население
(2008)[4]
1 Боми Тубманбург 84.119
2 Бонг Гбарнга 333.481
3 Гбарполу Бополу 83.388
4 Гранд Баса Бјуканан 221.693
5 Гранд Кејп Маунт Робертспорт 127.076
6 Гранд Геде Зведру 125.258
7 Гранд Кру Баркливил 57.913
8 Лофа Воинџама 276.863
9 Маргиби Каката 209.923
10 Мериленд Харпер 135.938
11 Монтсерадо Бенсонвил 1.118.241
12 Нимба Саникели 462.026
13 Ривер Сес Ривер Сес 71.509
14 Ривер Ги Фиш Таун 66.789
15 Синое Гринвил 102.391

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Според податоци од 2006 година, населението на Либерија изнесува 3 042 004 луѓе. Службен јазик во земјата е англискиот.

Религија

уреди

Се проценува дека околу 40% од населението на Либерија се христијани, а исто толку се верници на старите африкански религии,[5] околу 20% се муслимани, а мал дел се будисти, хиндуисти, атеисти итн.[5] Од христијанските деноминации, најголеми верски групи се лутеранската баптистката, римокатоличката, евангелско-методистичката, сионската итн.[5] Христијаните живеат главно во целата земја. Муслиманите се припадници на етничката група Мандинго и Ваи.[5] Муслиманското население главно живее на западнмиот дел од земјата.

Верници во Либерија
Христијани
  
85,90 %
Муслимани
  
12,00 %
Без Религија
  
1,40 %
Народна Религија
  
0,50 %
Други
  
0,10 %

Култура

уреди

Музика

уреди

Спорт

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Liberia“. International Monetary Fund. Посетено на 2009-04-22.
  2. „2016 Human Development Report“ (PDF). United Nations Development Programme. 2016. Посетено на March 21, 2017.
  3. „Грофовии во Либерија“. Statoids. (англиски) (англиски)
  4. Конечни резултати од пописот во 2008 г. Архивирано на 11 септември 2013 г. (англиски)
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 International Religious Freedom Report 2007: Liberia. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (September 14, 2007). Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.