Лилонгве (англиски: Lilongwe) е главниот град на африканската држава Малави. Лилонгве се наоѓа во централниот дел од државата на реката Лилонгве во близина на границата со Мозамбик и Замбија.

Лилонгве
Lilongwe
Лилонгве
Лилонгве
Координати: 13°59′S 33°47′E / 13.983° ЈГШ; 33.783° ИГД / -13.983; 33.783
Држава Малави
РегионЦентрален регион
ОкругЛилонгве
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2008)
 • Вкупно866 272
Часовен појасCAT (UTC+2)


НаселениеУреди

Година Население[1]
1977 98.718
1987 223.318
1998 435.964
2008 866.272
2009 902.388


ГалеријаУреди

КлимаУреди

Климатски податоци за Лилонгве
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32
(90)
31
(88)
31
(88)
30
(86)
31
(88)
29
(84)
28
(82)
31
(88)
33
(91)
35
(95)
36
(97)
33
(91)
36
(97)
Прос. висока °C (°F) 26
(79)
26
(79)
26
(79)
26
(79)
25
(77)
23
(73)
23
(73)
25
(77)
27
(81)
30
(86)
30
(86)
27
(81)
26
(79)
Сред. дневна °C (°F) 21
(70)
21
(70)
21
(70)
19
(66)
17
(63)
15
(59)
14
(57)
16
(61)
19
(66)
22
(72)
23
(73)
22
(72)
19
(66)
Прос. ниска °C (°F) 17
(63)
17
(63)
16
(61)
13
(55)
10
(50)
7
(45)
6
(43)
7
(45)
11
(52)
14
(57)
16
(61)
17
(63)
12
(54)
Најниска забележана °C (°F) 12
(54)
11
(52)
10
(50)
4
(39)
2
(36)
−1
(30)
−3
(27)
−1
(30)
1
(34)
8
(46)
11
(52)
10
(50)
−3
(27)
Прос. врнежи мм (ин) 200
(7.87)
210
(8.27)
130
(5.12)
30
(1.18)
н/п н/п н/п н/п н/п н/п 70
(2.76)
170
(6.69)
850
(33.46)
Извор: Weatherbase[2]

Користена литератураУреди

  • Gerke, W.J.C. & Viljoen, Charl J. Master Plan for Lilongwe the Capital City of Malawi (Johannesburg: Swan Publishing, 1968)

НаводиУреди