Пном Пен

главен град на Камбоџа

Пном Пен (кмерски: ភ្នំពេញ, официјална транскрипција: Phnum Pénh; изговор [pʰnum pɯɲ]) е главен град на Камбоџа и центар на општина Пном Пен. Тој е економски, индустриски, комерцијален, културен, туристички и историски центар.

Пном Пен
ភ្នំពេញ
City
Прекар(и): „Бисер на Азија“
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Cambodia" does not existМестоположба на Пном Пен во Камбоџа.
Координати: 11°33′N 104°55′E / 11.550° СГШ; 104.917° ИГД / 11.550; 104.917
ДржаваКамбоџа
ПокраинаПном Пен
Населен1372
Прогласен за гл. град1865
Поделба
Управа
 • ВидОпштина
 • Грдаоначалник и гувернерКеб Читема
 • Заменик гувернерТан Сина, Мап Сарин, Сенг Тонг
Површина
 • Вкупна758 км2 (293 ми2)
Надм. вис.&1000000000000118900000011,89 м
Население (мај 2009)[1]
 • Вкупно2,000,064
 • Густина2,600/км2 (6,800/ми2)
ДемонимПномпенец
Часовен појасКамбоџа (UTC+7)
Повик. бр.+855 (023)
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Во 1920-те градот бил познат како „Бисер на Азија“ и е главно туристичко одредиште во Камбоџа и за странски посетители. Градот е мешавина на традиционалната кмерска архитектура и влијание на француската архитектура.

Градот е најбогат и најнаселен град во Камбоџа со население од околу еден милион жители.

Географија

Пном Пен се наоѓа во јужниот дел на Камбоџа и е опколен од покраината Кандал. Општината Пном Пен се наоѓа на бреговите на реките Понче Сап, Меконг и Басак. Овие реки се големи извори на свежа и питка вода, но има и останати природни ресурси во градот и околината. Градот и околината се наоѓаат во регион кој е составен од тропски влажани предели. Пном Пен се наоѓа на надморска височина од околу 11.89 метри што е голем проблем за безбедноста на градот во поглед на природни катастрофи како што се монсунските поплави. Само градското подрачје зафаќа површина од околу 375 квадратни метри каде живеат околу 2.000.064 жители.

Демографија

Во 2008 година, Пном Пен имал население од околу 2.009.264 жители со густина на население од околу 5.358 жители на метар квадратен. Процентот на растот на населението на Пном Пен е проценето на околу 3.92 %.

Пном Пен е претежно населен од етнички Кмери кои сочинуваат околу 90% од вкупното население на градот. Покрај нив, има значително кинеско и виетнамски малцинство, но може да се забележат и останати помалубројни малцински заедници. Како и во цела Камбоџа, така и во Пном Пен, населението воглавно е будистичко, односно 90% од вкупното население на Пном Пен се будисти. Во последните години се забележува и мало зголемување на христијанското и исламското население. На национално и официјално ниво доминира кмерскиот јазик, кој е најмногу зборуван јазик во државата и градот. Покрај него, во добар дел се зборуваат и францускиот и англискиот јазик.

Збратимени градови

Пном Пен е збратимен со следните градови:

Наводи

Користена литература

  • Igout, Michel; Dubuisson, Serge (1993). Phnom Penh Then and Now. Bangkok: White Lotus. ISBN 9789748495842. OCLC 29795478.
  • LeBoutillier, Kris; Ariff, Shahida (2004). Journey Through Phnom Penh: A Pictorial Guide to the Jewel of Cambodia. Singapore: Times Editions. ISBN 9789812325969. OCLC 55501046.
  • Leroy, Joakim; Hoskin, John (2005). AZU's Dreams of Cambodia. Phnom Penh. Hong Kong: AZU Editions Ltd. ISBN 9789889814021. OCLC 62328690.

Поврзано

Надворешни врски

Официјални
Мултимедија
Други