Ниуе е островска држава во Океанија. Често Ниуе се нарекува како „Карпа на Тихиот Океан“ и месното население ја нарекува државата „карпата“. Ниуе е самоуправувачка држава во сојуз со Нов Зеланд и нема потполна независност. На чело на државата е Елизабета II како монарх на Велика Британија и англискоговорните држави. Ниуе се наоѓа на 2.400 километри од Нов Зеланд помеѓу Тонга, Самоа и Куковите Острови. Голем дел од населението се Полинезијци. Главен град на Ниуе е Алофи, има вкупна површина од 260 км2 со вкупно население од 1.398 жители.

Niuē Fekai
Знаме Грб
ХимнаГосподе на небесата
Ko e Iki he Lagi
Местоположба на Ниуе
Главен градАлофи
Службен јазик ниуеански јазик, англиски јазик
Демоним Ниуеец
Уредување уставна монархија
 •  Шеф на држава Елизабета II
 •  Премиер Токе Талаги
Основана
 •  Уставен акт 19 октомври 1974 
Површина
 •  Вкупна 260 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 1.398[1] (218)
 •  Густина 5.35 жит/км2 (н/п)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $7.6 милиони (н/п)
Валута Новозеландски долар (постои и неофицијален ниуеански долар) (NZD)
Часовен појас (UTC-11)
Се вози на лево
НДД .nu
Повик. бр. 683

Поврзано уреди

 
Физичка карта на Ниуе

Наводи уреди

  1. „Ниуе“. Светска книга на факти. Централна разузнавачка агенција. Архивирано од изворникот на 2018-12-31. Посетено на 20 јули 2009. (англиски)

Библиографија уреди

  • Hekau, Maihetoe & al., Niue: A History of the Island, Сува: Институт за тихоокеански студии (УСП) и влада на Ниуе, 1982 [нема ISBN]
  • Тригир, Едвард, „Ниуе: или Дивјачки Остров“ Архивирано на 26 јуни 2010 г., The Journal of the Polynesian Society, том. 2, март 1893, стр. 11–16 (англиски)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Влада
Општо
Патување

19°03′S 169°55′W / 19.050° ЈГШ; 169.917° ЗГД / -19.050; -169.917