Порт Вила е главниот и најголемиот град на Вануату. Градот се наоѓа на јужниот брег на островот Ефате, во покраината Шефа. Градот на последниот попис имал 29.356. Порт Вила е економски и трговски центар на Вануату.

Порт Вила
Port Vila
Главен град
Поглед кон Порт Вила
Поглед кон Порт Вила
Карта на Ваниату
Карта на Ваниату
Координати: 17°45′S 168°18′E / 17.750° ЈГШ; 168.300° ИГД / -17.750; 168.300
Држава Вануату
ПокраинаШефа
Население (1999)
 • Вкупно29,356
Карта на Ефате.

Наводи

уреди