Сент Питер Порт (англиски: Saint Peter Port, француски: Saint-Pierre-Port) — главен град и парохија на островот Гернзи и негово главно пристнаиште. Во 2001 г. населението броело 16.488 жители. На гернзискиот дијалект на нормандскиот и фраnцуски (некогаш службен јазик на Гернзи). Додавката „Порт“ го разликува од Сен Пјер ди Боа („Свети Петар Шумски“).

Сент Питер Порт
Saint Peter Port
Saint-Pierre-Port
парохија
Поглед на Сент Питер Порт
Поглед на Сент Питер Порт
Местоположба на Сент Питер Порт во рамките на Гернзи
Местоположба на Сент Питер Порт во рамките на Гернзи
Координати: 49°27′20″ N; 2°32′12″ W / 49.4555° СГШ; 2.5368° ЗГД / 49.4555; -2.5368Координати: 49°27′20″ N; 2°32′12″ W / 49.4555° СГШ; 2.5368° ЗГД / 49.4555; -2.5368
Крунски поседГернзи, Каналски Острови
Површина
 • Вкупна6,5 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2014)
 • Вкупно18.207
 • Густина280/км2 (730/ми2)
Часовен појасGMT
 • Лете (ЛСВ)UTC+01 (UTC)
Пошт. бр.GY1-GY9
Мреж. местоstppcons.com

Градот е мал и претежно се состои од стрмни тесни улички со скалила. Познато е дека местото постоело како трговска населба уште пред римско време, но неговото претхристијанско име денес е изгубено.

Прекарот на жителите е les Villais (граѓани) или cllichards на гернзиски.

Географија уреди

Сент Питер Порт е сместен на источниот брег на Гернзи. Се граничи со парохиите Сент Сампсонс на север, Вале на северозапад, Сент Ендрус на запад и Сент Мартин на југ.

Крајбрежниот дел на градот гледа кон островот Херм на исток преку протокот Мал Расел, и островите Сарк и Бреку уште поисточно преку протокот Голем Расел помеѓу нив и Херм. Во Мал Расел е сместена тврдината Брехонска кула, меѓу Сент Питер Порт и Херм.

Релјеф уреди

Теренот северно од пристаништето е низински, но јужниот дел е многу повисок (но не колку Сент Мартинс или Форест). Забележителни се спилите на брегот меѓу Кевлет и Фермен.

Административна поделба уреди

 
Замокот Корнет

Сент Питер Порт е поделен на четири кантони:[1]

  1. Кантон 1 или Северен кантон
  2. Кантон 2 или Северозападен кантон
  3. Кантон 3 или Југозападен кантон
  4. Кантон 4 или Јужен кантон

Во парохијата спаѓаат и островите Херм и Жету,[2] но не припаѓаат на ниеден кантон.

Изборни единици уреди

Сент Питер Порт се состои од изборни единици: Сент Питер Порт Југ и Сент Питер Порт Север.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „St. Peter Port Parish, Canton Boundaries“. Stppcons.com. 2007-11-14. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2012-10-04.
  2. „Bailiwick of Guernsey“. Crwflags.com. Посетено на 2012-10-04.

Надворешни врски уреди