Банги е главен и најголем град во Централноафриканската Република. Мнозинството од населението на оваа република живее во западните делови од државата, близу Банги.

Банги
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Central African Republic" does not existЛокација на Банги во ЦАР
Координати: 4°22′N 18°35′E / 4.367° СГШ; 18.583° ИГД / 4.367; 18.583
Држава ЦАР
Основан1889
Површина
 • Вкупна67 км2 (26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000369000000369 м
Население (2012)[1]
 • Вкупно734.350[1]

Банги се наоѓа на северните брегови на реката Убанги, по серија од брзаци кои го ограничуваат водениот сообраќај. Реката Убанги свртува остро на југ под Банги и се влева во реката Конго, јужно од екваторот близу Бразавил, како една од главните северни притоки. Реката ја обележува границата помеѓу Централноафриканската Република и Демократската Република Конго. Конговскиот град Зонго е сместен на спротивната страна од Банги, на другиот брег од реката.

Градскиот центар лежи близу реката и во него се наоѓаат големата триумфална арка посветена на Бокаса, Претседателската Палата и централниот маркет.

Банги бил основан во 1889 година во она што тогаш било француска колонија Горен Убанги, подоцна преименувана во Убанги-Шари, дел на Француска Екваторска Африка.

Универзитетот во Банги, основан во 1970 година има околу 2900 студенти и го монополизира неземјоделското факултетско образование во Централноафриканската Република.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Bangui“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. Посетено на 30 March 2013.