Џибути (арапски: جيبوتي, француски: Ville de Djibouti, сомалиски: Magaalada Jabuuti, афарски: Gabuuti) —— главен и најголем град на Република Џибути. Сместен е на полуостров кој го двои Аденскиот од Таџурскиот Залив.

Џибути
Magaalada Jabuuti  (јазик?)
Magaala Gabuuti  (афарски)
مدينة جيبوتي (арапски)
Колаж на знаменитости во Џибути
Колаж на знаменитости во Џибути
Грб на Џибути
Прекар(и): Бисер на Таџурскиот Залив
Местоположба на градот Џибути
Местоположба на градот Џибути
Земја Џибути
РегионЏибути
Основан1888
Districts35
Површина
 • Градска26 км2 (10 ми2)
 • Градска44 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001400000014 м
Население (2015)
 • Градско219.000
 • Густина8,400/км2 (22,000/ми2)
 • Градскo529.000
 • Градска12,000/км2 (31,000/ми2)
Час. појасисточноафриканско време (UTC+3)
Повик. бр.+253
ISO 3166DJ-DJ
Градското пристаниште